Nejnovější zprávy: Pod lavinou v Jeseníkách zahynul skialpinista (32) Neskutečné, lidé už věnovali rodině zesnulého Davida Stypky skoro 4 miliony

Proměny kraje

Zoo zadarmo, zámek zadarmo, rozhledna zadarmo. Turisté berou atrakce útokem

​Očekávaný efekt krajského programu VSTUPY ZDARMA se dostavil. Turistické atraktivity hlásí výrazný nárůst návštěvníků.

Stezka Valaška je také dva měsíce zdarma. Foto: Archiv

Příčinou je kromě hezkého počasí také možnost navštívit skoro šedesátku turistických cílů zadarmo, tedy bez placení vstupného. Do kraje se sjíždějí návštěvníci z ostatních regionů i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska.

„Chtěli jsme zvýšit zájem o náš region. Hosté, kteří se k nám díky VSTUPŮM ZDARMA sjíždějí, podpoří místní ekonomiku a budou mít příležitost lépe poznat krásná a zajímavá místa v našem kraji. Věřím, že k nám začnou jezdit častěji a třeba do Moravskoslezského kraje v budoucnu pošlou i své přátele a známé,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Připomněl, že na posílení cestovního ruchu a prodloužení letošní turistické sezóny kraj ve svém rozpočtu vyčlenil zhruba 30 milionů korun.

„Zvýšený zájem o atraktivity v našem kraji způsobil, že se hlavně v těch turisty nejoblíbenějších místech hromadí větší počet lidí. A to hlavně v době, kdy atraktivity zahajují provoz a tvoří se dlouhé řady u pokladen. Všem provozovatelům, kteří se do programu VSTUPY ZDARMA zapojili, jsme proto připomněli a zdůraznili nutnost dodržovat všechna potřebná epidemiologická opatření, především rozestupy ve frontách a nošení roušek v uzavřených prostorech. Turistům bych pak poradil, aby si výlety v rámci možností plánovali spíše na všední dny než na víkendy, kdy se k nám sjíždí hosté zdaleka,“ vysvětlil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Zvýšenou návštěvnost registrují nejen TOP místa jako ostravská ZOO, Dolní Vítkovice nebo Stezka Valaška na Pustevnách. Turistů přibylo i v méně známých atraktivitách. „Projekt v tuto chvíli hodnotíme pozitivně, myslím si, že bez této podpory by se nám ve Flascharově dole jen obtížně naplnily termíny prohlídek i přes všední dny. Nyní je o ně velký zájem,“ řekl průvodce v dole na Odersku Jakub Zeman.

Dveře se za posledních pár dní netrhnou ani na Zámku Kunín. „První zářijový víkend jsme zaznamenali nárůst návštěvníků, a to takový, že jsme museli povolat průvodce ze zálohy,“

sdělil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík. Zvýšené pozornosti turistů se těší také hrad Starý Jičín, Slezské zemské muzeum nebo například rozhledna Kanihůra u Bílova: „Zvýšil se také prodej upomínkových předmětů s logem rozhledny, obec hlásí zvýšený zájem o občerstvení. Díky projektu se informace o naší rozhledně rychle šíří, což potvrzují reakce návštěvníků a my věříme, že turisté k nám v hojném počtu zamíří v průběhu celého září a října,“ prozradila za rozhlednu Kanihůra Pavla Sikorová.

„Těší mne, že si provozovatelé atraktivit projekt pochvalují. Potvrzují se také naše očekávání ohledně toho, že projekt podpoří místní ekonomiku a propagaci méně známých atraktivit. Koronavirus doslova ochromil cestovní ruch a já věřím, že se nám jej tímto projektem podařilo zase rozproudit. Vstupy zdarma platí v několika desítkách turistických cílů v našem kraji až do konce října. Takže věřím, že si lidé udělají čas, kliknou na VSTUPYZDARMA.cz a přijedou do Moravskoslezského kraje za zážitky, krásnou přírodou nebo třeba dobrým jídlem,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje pro cestovní ruch a regionální rozvoj Jan Krkoška.