Sport
30/06/2024 Petr Sobol

Zpátky v Evropě. Připomeňte si pohárové bitvy Baníku za posledních 20 let

Baník proti Spartaku Moskva. Foto: se souhlasem FCB

Fotbalisté Baníku skončili v uplynulé ligové sezoně čtvrtí a po letech si zase zahrají evropské poháry. V těch byli naposledy v sezoně 2010/11.

Baník v červenci čeká druhé předkolo Konferenční ligy proti estonskému Kalevu nebo arménskému týmu Urartu. Ale ještě předtím, než Slezané půjdou do akce – připomeňte si, jak se jim v evropských pohárech (ne)vedlo v posledních dvaceti letech.

Baník – Leverksuen (Liga mistrů, 2004/05)

Je tomu dvacet let, co Baník slavil na Bazalech ligový titul. Díky tomu si zahrál třetí předkolo Ligy mistrů, ve kterém narazil na Leverkusen. První utkání se hrálo v Německu a Bayer v něm jasně dominoval. Domácí vyhráli 5:0 a o postupu bylo jasno.

Na odvetu dorazilo do Ostravy jen něco málo přes pět tisíc diváků, kteří nakonec odcházeli spokojeni. Baník totiž zásluhou Papadopulose a Žůrka vyhrál 2:1.

Middlesbrough (Pohár UEFA, 2004/05)

Do Ligy mistrů se Baník nedostal, ve stejné sezoně si ale zahrál Pohár UEFA. V úvodním kole ostravský tým narazil na Middlesbrough, který první utkání v Anglii vyhrál 3:0. Všechny branky padly až ve druhé půli, kdy se dvakrát trefil Viduka a jednou Hasselbaink.

Na odvetu dorazilo na Bazaly přes 15 tisíc diváků. Do varu je dostal už v 19. minutě Bystroň, další branku ale domácí nepřidali. Naopak, v závěru vyrovnal na konečných 1:1 Morrison.

Heerenveen (Pohár UEFA, 2005/06)

Uplynul rok a Baník byl v Poháru UEFA znovu. V prvním kole dostal nizozemský Heerenveen, proti němuž Slezané začali skvěle. Domácí zápas vyhráli díky trefám Klimpla s Magerou 2:0 a do odvety si vezli velmi dobrý výsledek.

Heerenveen však na domácí půdě smazal manko už do poločasu, po změně stran se pak dvakrát trefil Huntelaar. Tým ze země tulipánů nakonec vyhrál 5:0 a pohárová pouť Baníku skončila.

Spartak Moskva (Pohár UEFA, 2008/09)

Znovu se Baník představil v pohárové Evropě v sezoně 2008/09. V úvodním kole Poháru UEFA narazil na Spartak Moskva, se kterým doma po vlastenci Bolfa prohrál 0:1. V ruské odvetě Baník brzy prohrával, po půl hodině hry ale srovnal Otepka a hosté sahali po postupu. Zápas však nakonec skončil 1:1.

Tbilisi (Evropská liga, 2010/11)

Dosud naposledy se Baník představil v pohárové Evropě v ročníku 2010/11, kdy si zahrál Evropskou ligu. Ve druhém předkole ostravský tým narazil na gruzínské Tbilisi, na jehož půdě vyhrál vysoko 6:0. Hattrickem se tehdy blýskl Nevés, prosadili se i Pilík, Neuwirth a Hušbauer. K postupu pak stačila i domácí bezbranková remíza.

Mogilev (Evropská liga, 2010/11)

Po postupu přes Tbilisi na Baník čekal ve třetím předkole Mogilev. Úvodní utkání na běloruské půdě domácí vyhráli 1:0, Slezané však byli v odvetě favoritem. Dněpr brzy vedl, obratem ovšem odpověděl Řezník. Ostravané měli ještě přes hodinu na to, aby utkání dovedli k postupu, místo toho ale ve druhé půli ještě jednou inkasovali, prohráli 1:2 a byli ze hry venku.

Sdílejte článek