Nejnovější zprávy: V Ostravě se rozpadla koalice, začalo jednání o nové V Ropicích havarovala cisterna naplněná 25 tunami čokolády

Sport

Zpátky v Ostravě. Elitní beachvolejbalový turnaj se vrací pod vysoké pece

J&T Banka Ostrava Beach Pro má nový název a nový formát. V Dolních Vítkovicích proběhne od 25. do 29. května.

Foto: Vlastimil Vacek, J&T Banka Ostrava Beach Pro

Tři týdny před startem J&T Banka Ostrava Beach Open 2021 byla udělena výjimka Ministerstva zdravotnictví a turnaj, který se málem vůbec neuskutečnil, se odehrál dokonce s diváky. Rok poté se historie opakuje. Měsíc před akcí, přestože nově patří do nejvyšší světové úrovně ELITE 16, nebylo jisté, že se odehraje, a to kvůli nejistotě s financováním.

Pořadatelé ale znovu hlásí úspěch. J&T Banka Ostrava Beach Pro, s novým názvem a v novém formátu, se v Dolních Vítkovicích uskuteční od 25. do 29. května za účasti největších hvězd plážového volejbalu.

Světová volejbalová federace v letošním roce přišla s novým atraktivním formátem světové série Volleyball World Beach Pro Tour. Ta je tvořena turnaji v kategoriích Elite 16, Challenge a Future. J&T Banka Ostrava Beach Pro byla v předchozích třech ročnících opakovaně řazena mezinárodní federací FIVB mezi tři nejlepší beachvolejbalové akce roku a díky tomu pro letošek povýšena do top kategorie. Dolní Vítkovice tak budou hostit druhý turnaj úrovně Elite 16, která odstartovala na konci března v Mexiku a skončí 27. listopadu v australském Sydney.

Dlouho však nebylo jasno, zda se akce odehraje. „Situace byla komplikovaná, kvůli provizornímu státnímu rozpočtu, snížení celkového rozpočtu Národní sportovní agentury a také faktu, že se veškeré náklady zvyšují skokovým tempem, takže nejistota byla velká. Musím poděkovat všem, kteří se přípravě turnaje věnovali, že vytrvali a můžeme se těšit na špičkový plážový volejbal,“ řekl předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

„Bylo to náročné, přiznám se, že jsem tomu letos už moc nevěřil. Kdyby se turnaj neuskutečnil, bylo by to špatné, ztratili bychom kontinuitu, vybudovaný kredit ve světě a možná i vypadli z kalendáře FIVB. Už druhý rok po sobě to ale nakonec dobře dopadlo, a to především díky jednání s vedením NSA a především garanci dodatečné podpory z města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Obrovsky si ceníme jejich přístupu, který turnaj zachránil. Věřím, že odměnou jim bude opět světová akce nejvyšší úrovně,“ dodal Marek Tesař z pořádající agentury Raul.

„V letošním kalendáři Beach Pro Tour je pouze devět zastávek úrovně Elite 16 a náš turnaj je jediný ve střední Evropě. Ostrava se tak zařadí vedle Paříže, brazilského Ria nebo tradičně vysoce ceněného Hamburku. A ze sportovního pohledu půjde o podívanou nejvyšší kvality, protože do elitní společnosti jsou zvány beachvolejbalové páry z předních pozic světového rankingu. V tom aktuálním se na třetí příčce drží naši muži Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kterým se před ostravským publikem vždy dařilo a svou aktuální formu prokázali na dubnovém turnaji úrovně Challenge v Brazílii, kde skončili na druhém místě. Volejbaloví fanoušci pod vysokými pecemi o své šoumeny určitě nepřijdou a díky divokým kartám se představí také další české páry,“ přiblížil gestor beachvolejbalu Českého volejbalového svazu Vít Mařík.

Turnaj série Beach Pro Tour bude zahájen ve středu 25. května kvalifikačními utkáními 16 týmů v kategoriích žen a mužů. Pouze nejlepší čtyři páry se kvalifikují do hlavní soutěže, kde doplní jedenáct nasazených dvojic určených světovým žebříčkem, a držitele divoké karty. Ve čtvrteční a páteční skupinové části se tak mezi muži a ženami představí 16 nejlepších párů.

Ostravští fanoušci byli vždy svědky finále s českou účastí, když v roce 2018 braly Markéta Naush Sluková s Barborou Hermannovou zlato, na které sahali v roce 2019 i 2021 Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem. Čeští muži jsou držiteli dvou stříbrných medailí. Zda na vysněné zlato dosáhnou letos, uvidí diváci v Ostravě v neděli 29. května.

„Náš turnaj byl ve všech předchozích ročnících zařazen mezi nejkvalitnější akce světové série. Proto jsme přivítali návrh FIVB povýšit ho na tu nejvyšší úroveň, kterou letošní Beach Pro Tour nabízí. Fanouškům tak přineseme plážový volejbal špičkové světové úrovně a televizním divákům kompletní nabídku zápasů. Do celého světa totiž budeme vysílat všechny zápasy turnaje, včetně kvalifikační fáze,“ řekl Marek Tesař.

„Díky akcím jako je J&T Banka Ostrava Beach Pro stoupá prestiž našeho regionu. Moravskoslezský kraj je hrdý na to, že hostí špičkové sportovní události. Proto jsme velmi rádi, že se turnaj v úžasném prostoru Dolních Vítkovic opět koná, navíc povýšen do nejvyšší světové úrovně. Vnímám to již jako tradiční událost, která má své jisté místo v kalendáři sportovních fanoušků. A ti také uvidí všechny zápasy z moravskoslezské metropole, protože se letos bude vysílat do celého světa nejen hlavní turnaj, ale i kvalifikace,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

„Je úžasné sledovat, jak se areál Dolních Vítkovic dokáže měnit, hostit obrovské festivalové akce nebo se stát na několik dní pláží, na které se sejdou nejlepší plážoví volejbalisté a volejbalistky světa. Co mě těší ale úplně nejvíc, je, že turnaj opět přiláká spousty fanoušků. A jsem si jistá, že díky tomu, a naší podpoře sportovních klubů, motivujeme spoustu dětí k pohybu a vychováme mnoho mladých volejbalistů, kteří nás budou reprezentovat na kurtech nejen v Ostravě, ale po celém světě,“ uvedla náměstkyně primátora Ostravy pro sport Andrea Hoffmannová.

Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro se v Dolních Vítkovicích odehraje na dvou soutěžních kurtech. Plážoví volejbalisté budou mít k dispozici dvojici tréninkových hřišť. Kapacita tribun je 2500 míst.