Nejnovější zprávy: ​Po remízách chceme bodovat naplno, avizuje opavský kouč Balcárek Štramberk má další lákadlo pro turisty: nové Muzeum Šipka

Kultura

Zpěvák kapely Nebe Harazin se vrátil z protialkoholní léčebny a bude dál koncertovat

​Havířovská kapela Nebe bude opět koncertovat se svým zpěvákem Petrem Harazinem, který ukončil protialkoholní léčbu.

Petr Harazin (uprostřed) s kapelou Nebe. Foto: skupinanebe.cz

Natočil i titulní píseň Kvit k filmu režiséra Davida Vignera Abstinent. Za hudebníky to řekl klávesista skupiny Tomáš Kuluris. Letos v dubnu skupina oznámila, že ruší všechny koncerty domluvené na léto, a to právě proto, aby Harazin mohl v květnu nastoupit na léčení.

"Ty tři měsíce byly doposud mojí nejdůležitější životní etapou a chtěl bych tímto poděkovat klukům z kapely a své rodině, že měli na to udělat takhle radikální řez v mém životě," řekl zpěvák ČTK. Děkuje i pracovníkům léčebny. "Udělali ze mě člověka, který si narovnal pokřivené tělo i mysl," uvedl.

Na protialkoholní léčbu mladý zpěvák a kytarista nastoupil v květnu a v péči odborníků opavské psychiatrické léčebny strávil tři měsíce. Začátky přitom pro něj lehké nebyly. Nějaký čas trvalo jen to, než si uvědomil, že má s alkoholem problém.

Byl přesvědčený, že alkoholik není a dokáže přestat.

"Dostal jsem se ale do společnosti vězňů, bezdomovců, feťáků, gamblerů a bylo jedno, jestli byli povoláním doktoři, profesoři na univerzitě, manažeři, horníci, policajti, hasiči nebo muzikanti. Viděl jsem deliria tremens, epileptické záchvaty nebo různé, až děsivé abstinenční příznaky. Když jsem potkal na kuřácké pauze kluka, kterého jsem o den později viděl připoutaného k posteli, kde prožíval dost silné halucinace, byl to šílený pohled. Jindy, když jsem daroval cigaretu jinému klukovi, který byl ještě mladší než já, neměl ani 50 kilo a který o den později zemřel na celkové selhání organismu, bylo mi ještě hůř," dodal.

Nakonec si musel přiznat, že definice alkoholika na něj padla jako ulitá. Alkohol nyní podle svých slov vnímá jako starého přítele, se kterým si užil své a nastal čas, kdy se cesty rozcházejí. "Je spousta okamžiků, které mi dal, a spousta těch, co mi vzal. Nemám mu to za zlé a snad ani on mně. Jsme si kvit," dodal.

A Kvit se jmenuje i píseň, která se stala titulní skladbou nového českého filmu Abstinent. Hlavní roli v něm hraje Josef Trojan a premiéra bude koncem října.

Ještě během léčení Harazina kontaktoval režisér Vigner, že natočil film s tematikou kluka léčeného ze závislosti na alkoholu, a požádal jej, aby napsal pro film píseň. Skladbu Kvit měl zpěvák v té době už rozepsanou. Tvořil ji právě v kulisách léčebny v Opavě a Holčovicích.

Později v Jeseníkách k písni vznikl i klip. Producent Lukáš Chromek přijel na nahrávání zpěvů dokonce přímo do areálu nemocnice, aby píseň neztratila nic ze své autenticity.

Pětičlenná kapela Nebe vznikla v roce 2005. O pět let později si uskupení všiml Richard Krajčo. O rok později v jeho produkci vznikla první deska Legosvět.

V roce 2017 vydala skupina album Souřadnice a přichystala turné, které připomínalo plavbu vesmírnou lodí. Kapela hrála v mobilním planetáriu s velkoplošnou projekcí.