Nejnovější zprávy: Projekt RBP má zkrátit čekání pacientů na magnetickou rezonanci Po letech čekání je to tady: Na jaře začne v Ostravě přeměna jatek na galerii

Společnost

Zrob si sám! Ostravská Fajna dílna má špičkové vybavení pro truhláře i zámečníky

V prostorách bývalé kompresorovny ostravského Dolu Hlubina byly dnes otevřeny další dvě části projektu Fajna dílna. Jedná se o špičkově vybavené dílny pro truhlářské a zámečnické práce.

Oficiální otevření nových dílen v ostravské Fajne dílně (Foto: Tomáš Svoboda)

Fajna dílna, která byla původně otevřena již v srpnu loňského roku, tak má nyní celkem pět dílen. Kromě dvou nových jsou to stávající keramická, šicí a 3D a Arduino. Veřejnost se do všech dílen může poprvé podívat od dnešního odpoledne.

"Po uzavření smlouvy o spolupráci a zaškolení k nám může přijít každý, kdo má chuť si něco vyrobit vlastníma rukama. Může si přinést i vlastní materiál. Základní roční tarif je 350 korun, hobby tarif je 1000 korun a profi ve výši 2000 korun," vysvětluje ředitel projektu Gabriel Duda.

Podle něj se ostravská Dolní oblast Vítkovice rozrostla o další unikátní projekt, který v rámci města nabízí zcela mimořádné vybavení dílen.

"Už tady u nás byla spousta lidí z firem a přiznali, že nám stroje a zařízení svým způsobem závidí. Do budoucna bychom kromě dílenského provozu pro veřejnost a různých workshopů chtěli také zahájit vlastní výrobu," doplnil ředitel Fajne dílny.

V nově otevřené truhlářské dílně je připravena k využití například profi formátovací pila, dále dvě pásové pily na dřevo, srovnávací a tloušťkovací fréza, dvouválcová bruska, hranová oscilační bruska, soustruh na dřevo, stojanová vrtačka a rámový lis. Samozřejmostí je velké množství ručního nářadí jako aku vrtačky, okružní pila a další.

V zámečnické dílně kutilové i zkušení řemeslníci najdou vše potřebné pro práci s kovem. Jedná se o sloupovou vrtačku, pásovou pilu na kov, magnetickou vrtačku, soustruh, ohýbačku na plech, pákové nůžky a pulzní MIG/MAG svářečku, svářečku pro obalené elektrody a opět různé ruční nářadí.

Běžná otevírací doba všech dílen je od 9 do 18 hodin, a to i o víkendech. Měsíční návštěvnost se zatím pohybuje kolem 80 lidí, zaregistrovaných uživatelů je 40. Další zájemci se hlásí na jednotlivé workshopy. "Očekáváme, že po otevření nových dílen se návštěvnost zvedne," dodal Gabriel Duda.

Fajna dílna je projektem spolku Řemeslný inkubátor Ostrava, jehož členy jsou město Ostrava, VŠB-TU Ostrava a spolek Provoz Hlubina. Město do projektu již investovalo 13,3 milionů korun a pro letošní rok jej podpoří částkou 5,8 milionu korun.

Hlavním cílem je přitáhnout k řemeslům širší ostravskou veřejnost, a to v duchu hesla "Zrob si sám". Inspirací byl americký koncept DIY dílen (Do it yourself). K vizím pro budoucnost patří spolupráce se středními školami a designovými obory, například s ohledem na výrobu dřevěných hraček, ale také výroba exponátů pro Science Centra nebo městský mobiliář.

Více o Fajne dílně prozradí naše fotoreportáž z oficiálního zahájení.

Fotogalerie

Oficiální otevření nových dílen ve Fajne dílně