Nejnovější zprávy: ​V roce 2020 investují SmVaK Ostrava do infrastruktury rekordních 683 milionů Budoucí inženýři mají v areálu VŠB-TUO nové špičkové laboratoře

Byznys

Zůstáváme sví, říká šéf studia Kamil Mrva Architects

Sehnat v těchto dnech Kamila Mrvu, šéfa Kamil Mrva Architects, není věru jednoduché. V Trojanovicích dohlíží na dokončení zastřešení amfiteátru, v Palkovicích probíhá rekonstrukce hasičárny, v Mošnově roste ocelový skelet administrativní budovy a haly pro výcvik pilotů vrtulníků...

Studio, které má ateliér v Kopřivnici a v Praze, si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat. A aby toho nebylo málo, zapojil se ještě Kamil Mrva do projektu záchrany domku podkoního zakladatele kopřivnické kočárovky Ignáce Šustaly. Domek unikl jen o pár dní demolici a nyní zde vzniká komunitní centrum s kavárnou.

Kvalitní architektura míří i do obecních majetků

Proslulá zvonička v Trojanovicích. Kamil Mrva, spoluautor Martin Rosa.

Autor řady známých a oceňovaných staveb říká, že jej v poslední době těší zájem obcí o moderní architekturu. „Pomohla nám naše práce v Trojanovicích, takže si nás všimli i v jiných obcích,“ říká Mrva. V Trojanovicích postavil dnes už proslulou zvoničku, novou fasádu dostala místní škola a podle návrhů Kamila Mrvy byl opraven místní amfiteátr.

V části Trojanovic – Rekovicích – postavil Mrva spolu se starostou a kamarády za tři víkendy v létě bufet, aby se lidé měli kde občerstvit, protože obecní hospoda se nyní, také podle návrhu Kamila Mrvy, rekonstruuje.

„Takže se teď podlíme na rekonstrukci hasičárny v Palkovicích, kde stavíme rovněž přístavbu. A další zakázku máme z Ratiboře u Vsetína, kde jsme vypracovali návrh na úpravu centrální zóny obce,“ říká Mrva. Jak si nárůst obecních zakázek, dosud nevídaný, vysvětluje? „Do vedení obcí a měst se často dostávají noví mladí politici, kteří se nebojí změny.“

Nová výzva: Aero Centrum Ostrava

Vizualizace stavby tréninkového centra pro piloty vrtulníků v Mošnově.

Jen několik stovek metrů od mošnovského letiště v těchto dnech roste skelet poměrně velké ocelové budovy. Něco takového ještě Kamil Mrva nestavěl. „Dělali jsme kopřivnický hotel Olympia, který je zděný a betonový, máme za sebou řadovou výstavbu v Ostravě či domky v Bečva Resortu, ale ocelařinu děláme poprvé,“ říká Kamil Mrva.

V budově by už na jaře mělo být v provozu výukové centrum pro piloty vrtulníků a administrativní prostory. Návrh je velkorysý a materiálové provedení také – je zřejmé, že nedaleké budově Job Air centra, oceněné v architektonických soutěžích, roste zdatný konkurent…

Zůstáváme sví, říká Kamil Mrva

Unikátní přestavba staleté stodoly na rodinný dům v Kojetíně.

A nehrozí nyní, po mošnovské zakázce, že se Kamil Mrva Architects budou soustředit už jen na podobně významné zakázky? „Ne, děláme i klasické domky, nevzdáváme se toho, s čím jsme začínali,“ říká Kamil Mrva, který v posledních měsících posílá snad každý týden jednu nabídku na tvorbu projektu.

„Zrovna teď mě potěšila jedna zakázka ze Vsetínska. Jedna paní architektka si už za poslední roky nakreslila snad šest variant svého domku, jenže přišla za námi, abychom jí to nakonec vymysleli my. To mě těší,“ říká Kamil Mrva.