Nejnovější zprávy: ​Po remízách chceme bodovat naplno, avizuje opavský kouč Balcárek Štramberk má další lákadlo pro turisty: nové Muzeum Šipka

Politika

Zvrat v ostravské koalici! Ostravak jde z kola ven

​V Ostravě se změnila podoba původně dohodnuté koalice mezi ANO, Ostravakem, ODS a lidovci. Smlouva je bez některých partnerů.

Ilustrační foto: Boris Renner

Koalice bude bez hnutí Ostravak, které bylo ve volbách druhé, a bez ODS. Vyplývá to z vyjádření, které dnes ČTK poskytli zástupci těchto dvou uskupení. Tato koalice bude mít v pětapadesátičlenném zastupitelstvu většinu 29 hlasů.

Město na 16:30 svolalo briefing s primátorem Tomášem Macurou (ANO) a zástupci koaličních stran. Z vyjádření města vyplývá, že smlouva již byla podepsána. Zástupci hnutí Ostravak i ODS shodně uvedli, že žádnou dohodu nepodepisovali. Lídři hnutí ANO, Pirátů a lidovců nezvedají mobilní telefon.

Podle informací ČTK bylo hnutí Ostravak pozváno k podpisu koaliční smlouvy s tím, že místo ODS budou ve čtyřkoalici Piráti, hnutí Ostravak by si tím polepšilo a získalo by jeden resort navíc. Hnutí tento postup odmítlo.

Také dva zástupci ODS ČTK potvrdili, že žádnou koaliční smlouvu podepsat dnes nebyli, a za reálné tak považují, že koalice byla dohodnuta mezi ANO, Piráty a lidovci. Také ODS byla pozvána k podpisu koalice s lidovci a Piráty, což odmítla.

Vítězné hnutí ANO vedené primátorem Macurou bezprostředně po volbách poukazovalo na to, že chce pokračovat na půdorysu původní koalice, tedy ve spolupráci s dosavadními partnery - Ostravakem, ODS a lidovci.

Zhruba před dvěma týdny primátor oznámil, že se uskupení dohodla a bude se nyní pracovat na podobě koaliční smlouvy, čekalo se na její podpis. V původně dohodnuté koalici mělo mít hnutí ANO v jedenáctičlenné městské radě šest zástupců, tedy nadpoloviční většinu, po dvou mělo mít hnutí Ostravak a ODS a jedno lidovci.

Koalice by v pětapadesátičlenném zastupitelstvu měla většinu 37 hlasů.