Společnost
26/08/2017 ČTK

Církev se soudí o loutkové divadlo. Prodala ho kdysi národnímu výboru, tvrdí město

Majitele budovy, kde sídlí například opavské loutkové divadlo či tamní Středisko volného času, musí určit soud.

Církev československá husitská totiž před časem podala žalobu, kterou uplatnila nárok na restituci majetku. Spor se už vleče několik let a budova chátrá.

Některé její části jsou v havarijním stavu, řekl náměstek opavského primátora Josef Stiborský (KDU-ČSL).

O vydání budovy, kterou nyní vlastní stát a město si ji pronajímá, církev požádala už před lety. Letos v létě vypršela lhůta, do které musela žádost doložit žalobou. Tu podala koncem června. Potvrdil to právník Československé církve husitské Jiří Oswald. „Zatím v této věci soud žádné kroky nekonal. Předpokládáme, že jednání bude nařízeno nejdříve na podzim,“ řekl.

Městu vadí především to, že církev podle jeho názoru spor protahovala. A i když měla na podání žaloby tři roky, podala ji těsně před vypršením lhůty.

„Město není účastníkem sporu. Proto nám nezbývá než čekat na rozhodnutí. Spor se stále protahuje a brzdí nutnou rekonstrukci objektu. Tu mělo město v plánu provést, ale jen v případě, že bude v jeho majetku,“ uvedl Stiborský.

Dodal, že další odklady rekonstrukce mohou být pro budovu fatální. Ve špatném stavu je hlavně ta část, kde se scházejí děti v kroužcích. V havarijním stavu je hlavně střecha a stropy.

Stát už v roce 2014 restituční nárok církve zamítl. Hlavním důvodem byly dokumenty, podle kterých církev v roce 1949 budovu prodala tehdejšímu národnímu výboru.

Zástupci církve ale tvrdí, že majetek fakticky převeden nebyl, protože dohodnutou cenu kolem 700.000 korun výbor nezaplatil. Podle církve neexistují důkazy, které by převod peněz prokázaly.

Podle zástupců opavského magistrátu, který si budovu pronajímá, zase neexistuje nic, co by potvrzovalo nezaplacení. „Předpokládám, že kdyby výbor tehdy opravdu nezaplatil, tak by o tom byla nějaká zmínka,“ míní náměstek.

Sdílejte článek