Kultura
06/03/2024 Petr Broulík

​Dům umění vystavil fotografie slavné americké dokumentaristky

Foto: Petr Broulík

Na vernisáž skvělých pouličních a především nadčasových fotografií a ženských portrétů z natáčení hollywoodských bijáků ze čtyřicátých a padesátých let přišlo tolik návštěvníků, že mezi panely se spoustou snímků slavné Ruth Orkin se prostě nedala uskutečnit. Ředitel Galerie výtvarného umění Ostrava Jiří Jůza musel návštěvníky pozvat do vedlejšího prostoru.

Výstava je po burcujícím souboru HIDDEN - Zvířata v antropocénu už druhou spoluprací Domu umění s berlínskou galerií f3 – freiraum für fotografie a vůbec první výstavou této americké dokumentární fotografky v České republice.

Některé objevené fotografie vidí Ostravané jako druzí na světě

„Výstava je souhrnem dvou kolekcí americké dokumentární fotografky, ta druhá se jmenuje Ženy a je neméně mimořádná, možná ještě mimořádnější než první. Ostrava tak může vidět 137 fotografií Ruth Orkin, která vystavovala už v padesátých letech na velkých přehlídkách tehdy současné fotografie a která je svou feministickou částí v dnešní době stále aktuálnější, právě svou částí Woman,“ řekl ředitel GVUO Jiří Jůza.

Umělkyni a její život představila osobně sama kurátorka obou výstav Katharina Mouratidi a upozornila, že několik fotografií Ruth Orkin vidí Ostrava jako první na světě po Berlíně. „Ruth Orkin byla opravdu specifická osobnost. Už v sedmnácti letech se vydala z Los Angeles přes Spojené státy americké na kole, aby viděla Světovou výstavu v New Yorku. Přejela tisíce kilometrů a práce z její cesty je možno vidět také v Ostravě,“ řekla Katharina Mouratidi.

V Ostravě je i Americká dívka v Itálii

Ruth Orkin pocházela z umělecké rodiny, matka byla herečka a hvězda němého filmu, otec vyráběl modely lodí. Příběh fotografky Ruth Orkin se začal psát v roce 1931, když dostala svůj první fotoaparát. Díky své matce se dostala k filmu a Hollywoodu.

Fotoaparát už nepustila z ruky a vybudovala si úspěšnou kariéru fotografky na volné noze. Publikovala ve známých a prestižních amerických novinách a časopisech, jako jsou New York Times, Life či Look.

Velká ostravská výstava ukazuje vše podstatné z tvorby fotografky, jsou na ní i fotografie, kdy Ruth Orkin jako jedna z prvních experimentovala s barvou. Součástí je i velká část fotografií ze série Kdo se nebojí s námi cestovat, kterou vytvořila se svou přítelkyní, kterou poznala ve Florencii. Sem patří i jeden z nejznámějších snímků Ruth Orkin Americká dívka v Itálii.

Jemné, ale revolucionářské fotografie

Na ostravské výstavě je možné vidět i nově objevené fotografie, které kurátoři našli v autorčině archivu. Kurátorka Katharina Mouratidi zařídila u dcery Ruth Orkin autorská práva na filmový dokument o její slavné matce. „Děkuji i umělé inteligenci, že nám film přeložila, ještě musíme vychytat nějaká špatná písmenka, takže to bude od zítřka lepší,“ pobavil ředitel GVUO Jiří Jůza návštěvníky vernisáže.

Jemné, ale často až revolucionářské fotografie Ruth Orkin z 50. let 20. století vznikaly v New Yorku, Tel Avivu a Florencii. První část představuje pouliční fotografie, které zachycují každodenní ruch v ulicích velkých měst. Druhá je věnovaná ženám a jejich portrétům.

Humorný a zároveň vážný pohled na svět

Fotografie Ruth Orkin, to jsou každodenní výjevy, městské scenérie, portréty. A vyprávějí příběhy. O vzkvétající Americe poválečného období, o životním postoji společnosti na vzestupu a o ženách, které si osvojují nové role - nejen role matek a žen v domácnosti.

Její humorný a zároveň vážný pohled na svět je patrný v detailech snímků, v její schopnosti zachytit pohyb, v načasování správné chvíle, ale také v kompozici snímku.

Ruth Orkin začala fotografovat už v deseti letech. V roce 1943 se přestěhovala do New Yorku. Její kariéra fotografky na volné noze začala v roce 1945 zveřejněním fotografie v časopise Star. Časopis Life ji poté v roce 1951 pověřil, aby odcestovala do Izraele. Dokumentovala mladou zemi a její nově příchozí obyvatele i život v kibucu.

Americká dívka v Itálii se stala symbolem ženského hnutí

Jedním z jejích nejznámějších snímků je fotografie Americká dívka v Itálii. Na snímku zachytila svou známou z cest Jinx Allen obklopenou muži ve Florencii v roce 1951. Jinx se stala její přítelkyní a múzou a inspirovala ji k vytvoření celého seriálu, který s ironickým nadhledem ukazuje, jaké to bylo cestovat sama jako žena v 50. letech 20. století.

Přestože Ruth Orkin publikovala v mnoha novinách a časopisech, její dílo, které se vyrovná práci velkých fotografů své doby, je v mezinárodním měřítku stále málo známé v porovnání s tvorbou jejích mužských kolegů. Právě fotografie Americká dívka v Itálii z roku 1951 se však stala symbolem ženského hnutí 60. a 70. let 20. století.

Citlivá, zaujatá a vtipná kronikářka

Ruth Orkin byla citlivá, zaujatá, vtipná a zábavná kronikářka amerických žen v prosperující poválečné éře. S ironickým humorem vytvořila reportáž Kdo pracuje tvrději? v níž srovnávala život ženy v domácnosti a matky s životem kariéristky, dokumentovala ženy v salonech krásy, na koktejlových večírcích, na výstavách psů a na filmovém plátně v Hollywoodu.

Na záběrech se setkáváme s Lauren Bacall, Jane Russell, Joan Taylor a Doris Day, ale také se servírkami, letuškami, vojačkami a nejlepšími přítelkyněmi. Radikálně revolucionářské záběry Ruth Orkin zachycují ženy v pohybu, které se začínají zbavovat vnucených konvenci a jdou svou vlastní cestou, jsou sebevědomé, stylové, chytré a daleko předbíhající dobu.

Fotografie Ruth Orkin jsou prostě moderním, svobodným a vnímavým komentářem své doby.

Sdílejte článek