Společnost
28/08/2024 Petr Sobol

Lukášův sen o ragbyovém vozíku je zase blíž. Nejen díky HSF System Bike Čeladná se vybralo přes 76 tisíc

Foto: Lukáš Ston

Na startovní čáru všech závodů se postavilo celkově 591 cyklistických nadšenců a dalších 236 dětí, kteří zajeli skvělé výsledky a užili si spoustu zábavy. Takový byl cyklistický závod HSF System Bike Čeladná, na kterém se jelo nejen o výsledek, ale také pro dobrou věc.

Letošní ročník HSF System Bike Čeladná provázelo tropické počasí. Cyklisté se ale se všemi nástrahami vypořádali na výbornou a nasadili svižné tempo.

V mužské kategorii, v hlavním závodě na 50 kilometrů, byli během stoupání na Pustevny nejrychlejší Lubomír Petruš a Marek Rauchfuss, jenž si v následující technické pasáži vytvořil rozhodující náskok. Do cíle dojel jako první a obhájil loňské vítězství. „Snažil jsem se náskok kontrolovat, ale viděl jsem jen patnáct, dvacet sekund za sebe. Věděl jsem, že za mnou jede Luboš Petruš, který má dobré tempo po rovině a z kopce, takže jsem musel jet stále nadoraz,“ řekl vítězný Rauchfuss ze stáje Česká spořitelna – Accolade, který celou trasu zdolal za 1 hodinu, 35 minut a 18 sekund, čímž ještě vylepšil svůj loňský čas.


Foto: Lukáš Ston

Druhý skončil Petruš, bronz získal Vojtěch Neradil. „Ve stoupání na Pustevny jsme jeli v sedmi lidech. Ze začátku jsem měl menší krizi, takže jsem z toho vypadnul. Nahoru jsem dojel až šestý. Ovšem v následném sjezdu jsem se chytil. Před závodem jsem si říkal, že by bylo pěkné dojet do třetího místa. Splnil jsem si to a jsem za to rád,“ poznamenal Neradil.

Mezi ženami suverénně zvítězila Tereza Tvarůžková, která porazila loňskou šampionku a letos stříbrnouKarlu Löffelmann téměř o pět minut. „Jsem nesmírně spokojená. Těžila jsem z obrovské motivace, protože letos jsem závodila teprve podruhé. Užívám si tak každý metr, byť na čtyřicátém kilometru jsem dostala hrozné křeče. Pak jsem byla nesmírně šťastná, když chybělo posledních pět kilometrů. Byl to ale skvělý závod. Od začátku jsem jela svoje tempo. Jen Pustevny dost štípaly vzhledem k tomu, že se jely po asfaltu a my jsme bikeři. Po Pustevnách se mi ohromně líbila pasáž lesem, ta byla nádherná. Dole pak sice byla dlouhá rovinka po asfaltu, ale tu mi pomohli odtáhnout kluci,“ usmála se Tvarůžková.

Na HSF System Bike Čeladná se závodilo i v dalších kategoriích. Rekreační jezdci mezi sebou poměřili síly na třicetikilometrové trati nebo si užili dvacetikilometrovou Family jízdu a děti jely v areálu místní základní školy. „Nesmírně mě těší, že závod Bike Čeladná se, co se týče počtu přihlášených startujících, vrací do dob před covidem,“ uvedl starosta Čeladné Pavol Lukša.

Generálním partnerem oblíbeného závodu je mezinárodní stavební skupina HSF System, která realizuje generální dodávky staveb a patří k předním stavebním společnostem v České republice a na Slovensku. Partnerem akce je také mezinárodní developerská skupina ANTRACIT, která zajišťuje kompletní proces přípravy projektu, povolení i vlastní výstavbu objektů.


Foto: Lukáš Ston

„Bylo skvělé vidět stovky malých i velkých bikerů, kteří si letošní závod v srdci Beskyd parádně užili. Hojná závodnická účast jen potvrdila, že cyklistika je ideální sport pro všechny věkové skupiny, protože podporuje zdravý životní styl a nabízí možnost aktivního odpočinku,“ prohlásil obchodní ředitel a člen představenstva společnosti HSF Systém Tomáš Hess. „V naší společnosti je „život postavený na pohybu“ pevnou součástí firemní kultury a přirozeně se tak propojuje s naším závazkem podporovat cyklistiku na všech úrovních,“ dodal.

Celý závod měl i charitativní podtext. Pomáhalo se sedmadvacetiletému Lukáši Černotovi, jenž loni v lednu spadl ze žebříku. Otec malého Lukáška zůstal ochrnutý od břicha dolů a je odkázaný na invalidní vozík.

Lukáš se ale nevzdal a krátce poté, co se vrátil z rehabilitačního ústavu, začal sportovat. Dal se na vozíčkářské ragby a stal se součástí ostravského profesionálního týmu. Sní o tom, že se za čtyři roky dostane na paralympiádu do Los Angeles, stejně tak si ale přeje vlastní speciální ragbyový vozík, který stojí kolem čtvrt milionu korun. Takový vozík by mu pomohl stát se výkonnějším a útočnějším ragbistou. „Je to takový pavouk, má dvě velká kolečka vpředu, kterými se ovládá a dvě ještě vzadu. Nemůže se vybulit na žádnou stranu. Má vepředu a vzadu nárazníky,“ upřesnil.

Ke splnění Lukášova snu od přelomu července a srpna přispívá společnost PURPOSIA Group, která si ho vybrala jako svého patrona pro závod Metrostav Handy Cyklo Maraton propojující zdravé a handicapované jedince. „Lukáš si nás získal svým aktivním přístupem k životu a svým snem stát se profesionálním parasportovcem. Aby mohl vyrazit za čtyři roky na olympiádu, potřebuje speciální vozík pro vozíčkářské ragby. Rozhodli jsme se proto, že nezůstaneme jen u podpory spojené s handy cyklo maratonem a u částky ve výši 55 123 korun, kterou tvoří třiceti tisícový příspěvek za propojení v rámci závodu, a dalších 25 123 korun, které jsme proměnili za vyšlapané kilometry na stacionárních kolech na začátku srpna u Slezskoostravského hradu, když závod projížděl Ostravou, ale budeme v jeho podpoře pokračovat i dál. Propojení se závodem HSF System Bike Čeladná se vyloženě nabízelo, jeho hlavním partnerem je jedna ze společností našeho holdingu,“ uvedla manažerka společnosti PURPOSIA Group Kateřina Šebestová.


Foto: Lukáš Ston

Organizátoři závodu přispívají člověku, kterému chtějí pomoci, 10 korun za každého dospělého závodníka a tuto částku hlavní partner závodu zdvojnásobí. Navíc i na tomto závodě byla k dispozici dvě stacionární kola, na kterých mohli zájemci vyšlapat další kilometry. Každý z nich znamená další padesátikorunu, kterou holding PURPOSIA Group proměnil v hmatatelnou pomoc k získání Lukášova vozíku.

„Nohy mu nefungují vůbec, ruce má oslabené, ale maká na sobě. Věnuje se vozíčkářskému ragby, hraje za ostravský profesionální tým, hází oštěpem, diskem i koulí, cvičí v posilovně. Celkově se pro Lukáše přímo na závodě podařilo vybrat částku ve výši 21 583 korun,“ oznámil ředitel závodu Martin Kráčalík.

Lukášovi k pořízení vysněného ragbyového vozíku schází ještě desítky tisíc korun. Přiblížit ho splnění jeho snu můžete i vy prostřednictvím transparentní sbírky: Šlapeme cestu k Lukášovým snům na platformě Donio.

Foto: Lukáš Ston
Sdílejte článek