Společnost
10/06/2024 Petr Sobol

Oslavy sta let Velké Ostravy vrcholí. Městem projde průvod v dobových kostýmech

Ilustrační foto: se souhlasem Ostravy

Velká Ostrava slaví sto let. Toto výročí si moravskoslezská metropole připomíná už od ledna.

Psal se 10. říjen roku 1923, když ministerstvo vnitra zveřejnilo výnos o návrhu na sloučení měst Moravská Ostrava, Přívoz, Vítkovice, Mariánské Hory a obcí Zábřeh nad Odrou, Nová Ves a Hrabůvka v jedno město – Moravskou Ostravu.

Samotná Velká Ostrava byla uvedena do života 28. ledna 1924. Do čela správní komise města usedl Jan Prokeš a na mapě Československa se po Praze a Brně objevilo třetí nejlidnatější město, ve kterém žilo více lidí než v Bratislavě. U příležitosti vyhlášení Velké Ostravy do města dorazil i prezident T. G. Masaryk.

Dnešní Ostrava si stoleté výročí připomíná řadou akcí, které odstartovaly už na začátku roku. „Ohlasy lidí jsou velmi pozitivní, dotazují se na jednotlivé akce, účastní se soutěží, mnozí jsou nadšeni z připomenutí Velké Ostravy zajímavým způsobem, další sdělují, že před aktivitami s tématem Velké Ostravy vlastně povědomí o této historické skutečnosti neměli a jsou vděčni za její přiblížení interaktivní formou,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Lucie Baránková Vilamová.

Spousta lidí také oceňuje, že se díky řadě aktivit podívali do míst, kde zatím nezavítali, jiní se zase vrací do míst svého dětství. V rámci celého projektu proběhlo už téměř šest desítek aktivit, od přednášek po kulturně společenské akce. Organizátoři cílili zejména na rodiny s dětmi, ale účastnili se jich zájemci napříč celým věkovým spektrem.

Po stopách Velké Ostravy

Ve spojitosti s oslavami byla spuštěna hra Po stopách Velké Ostravy, díky níž se uživatelé podívali do všech pěti ostravských obvodů, ve kterých se dříve nacházelo sedm obcí tvořících Velkou Ostravu z dob první republiky. „Zájem o hru je značný, distribuovali jsme tisíce hracích karet, dle zpětných vazeb se hry aktivně účastní stovky zájemců. Je to jistě jedna z možností, jak lidem zprostředkovat téma Velké Ostravy přitažlivou formou,“ prozradila Baránková Vilamová.

Oslavy vyvrcholí v sobotu 15. června akcemi na Masarykově a Prokešově náměstí. Program bude reflektovat období První republiky po vzniku Velké Ostravy, nabídne kulturní i gastro zážitky. Na pódiu umístěném na Masarykově náměstí vystoupí zpěvačka Elis Mraz nebo Tomáš Savka, oba zazpívají s bigbandem Gangsters of Orchestra. Písně Jaroslava Ježka představí žáci ZUŠ L. Janáčka, jejíž dějiny se začaly psát právě po vzniku Velké Ostravy.

Galerie Dukla zájemce zavede do zákoutí prvorepublikového ostravského umění, Junák zábavnou formou představí vývoj skautingu, nebudou chybět deskovky a venkovní hry klubu deskových her Kartago, historická vozidla a další lákadla. Připravena bude také gastrozóna nebo chill out zóna kulturně sportovního spolku Elegant, nabízející prvorepublikové občerstvení. Představitelé města a starostové obvodů na oslavách zároveň podepíší symbolické prohlášení, které spolu se speciálními dary pro další generace uloží do časové schránky. Tu pak uschová Archiv města Ostravy.

Průvod v dobových kostýmech

Městem v poslední den oslav projde také průvod v dobových kostýmech. „Předpokládáme stovky účastníků, pokud bude mít zájem i veřejnost, může se do průvodu v jeho závěru zařadit,“ uvedla náměstkyně Baránková Vilamová.

Na oslavy naváže Ostravská muzejní noc, která chystá bohatý program. „Mimo jiné zpřístupníme prostory Nové radnice, která bude v červenci zapsána do seznamu národních kulturních památek. Lidé se budou moci podívat do míst, která nejsou běžně dostupná s průvodci, kteří také obléknou dobové kostýmy. Obdivovat město z výšky budou moci zájemci z vyhlídky největší radniční věže v zemi,“ dodala Baránková Vilamová.

Sdílejte článek