Společnost
09/03/2017 Tomáš Svoboda

Ostrava plánuje miliardové projekty, postavit chce novou knihovnu či koncertní halu

Výstavba nové vědecké knihovny, koncertní haly, "fajne" dílny v Dolní oblasti Vítkovice či rekonstrukce Hlavního nádraží, to jsou jen některé z projektů, které schválili ostravští zastupitelé v rámci tzv. akčního plánu na roky 2017 až 2023.

Akční plán, který navazuje na Strategický plán rozvoje Ostravy na léta 2017-2023, byl schválen již minulý týden. Jde o dokument obsahující celkem 68 strategických projektů za 27,6 miliardy korun. Hodnota projektů, jejichž investorem je samo město Ostrava, je vyčíslena na přibližně 13,5 miliardy korun.

Součástí rozvojového plánu, který by měl moravskoslezskou metropoli výrazně modernizovat, je celkem sedm hlavních cílů.

Ostrava tedy bude usilovat o lepší propojení uvnitř i se světem, o oživení centra, o pozici města s prvotřídním vzděláváním, o lepší prostředí pro podnikání, komunitní život, kultivaci veřejného prostoru a přiblížení města přírodě. K uskutečnění těchto cílů se chystají desítky projektů.

Z těch nejzásadnějších lze zmínit rekonstrukci a estetizaci Hlavního nádraží, výstavbu nové koncertní haly, rekonstrukci historické budovy jatek, revitalizaci náměstí Msgr. Šrámka, stavby nové budovy Fakulty umění a sportovního areálu Ostravské univerzity a ve spolupráci s krajem je to pak výstavba Moravskoslezské vědecké knihovny.

Dále je to například projekt „Fajna dílna“ v Dolní oblasti Vítkovice, Malá Kodaň v lokalitě od Masarykova náměstí po nábřeží Ostravice či realizace veřejného sdílení kol, tzv. bikesharingu.

Akční plán jako takový však zůstává až do roku 2023 živým dokumentem.

„Projekty stále může iniciovat veřejnost, magistrát, obvody anebo městské společnosti. Průběžně je budeme vyhodnocovat, a to z pohledu naplnění strategických cílů, přínosu pro město i možnosti financování a realizovatelnosti. Ty, které nejlépe splní nastavené parametry, schválí orgány města a jednou ročně budou doplněny do aktualizací akčního plánu,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Celkem akční plán nyní obsahuje 130 projektů, 68 z nich je zařazeno do kategorie tzv. strategických projektů a dalších 62 mezi inspirativní projekty. Zatímco u strategických projektů už byla zahájena jejich příprava případně i realizace, ty inspirativní budou teprve hodnoceny z pohledu proveditelnosti.

Od veřejnosti bylo do této kategorie zařazeno 12 námětů, dalších 14 pochází od městských obvodů nebo veřejných institucí. Zbývajících 36 pochází od odborníků z pracovních skupin. Jedná se např. o projekt Národního bezpečnostního centra Ostrava, místo veřejného prostoru ve Vysokoškolském kampusu VŠB-TU Ostrava nebo chytrou čtvrť u Vozovny Poruba.

Jak magistrát města Ostravy dále uvedl v tiskové zprávě, strategický plán rozvoje na léta 2017-2023 s výhledem do roku 2030 vznikal pod značkou „fajnOVA“ v průběhu roku 2016. Do jeho tvorby se zapojilo přes 250 odborníků a osobností a přes 20 tisíc obyvatel města a jeho návštěvníků, což je unikátní v Česku a málo vídané i jinde ve světě.

V současné době strategický plán prochází procesem hodnocení vlivu na životní prostředí (tzv. SEA), v rámci kterého se uskuteční veřejné projednání, a to v úterý 28. března od 15 hodin v budově radnice města. Veřejnosti se tak nabízí další možnost vyjádřit se ke schválenému dokumentu.

Sdílejte článek