Společnost

Trend i tisíce let staré učení. Jóga funguje jako lék na vyčerpání

Foto: Gabriela Knýblová

Je to trend i tisíce let staré učení. Jóga. Pro někoho denní chleba, pro jiného velké neznámo. Existuje tolik druhů a škol, tolik výkladů a přístupů. Je to cvičení? Filosofie? Nebo životní styl? Hlubinami jógy nás provede lektorka Kristýna Zděblová.

Kávu s sebou, oběd do ruky, promiň, nestíhám. Někdy je náš den jeden velký závod. Chceme splnit vše, co se od nás očekává v práci i doma a večer si odškrtnout také povinnost k našemu tělu – dodat mu potřebnou dávku endorfinů a celkově podpořit své zdraví. Po náročném dni ho však fyzické cvičení ještě více vysílí. Jak tedy na to jinak a lépe?

„Zjistila jsem, že když dobře poslouchám své tělo a cvičím jógu jen tak ´akorát´, tedy mírně za hranici, kterou mé tělo umožňuje, dodává mi to energii. Ve spojení s relaxací, která je na konci každé lekce, si při józe odpočinu. Domů pak odcházím vyrovnaná a připravená na další nával povinností,“ popisuje lektorka jógy Kristýna Zděblová, se kterou budeme následujících dvanáct měsíců svět jógy objevovat.

Hatha jóga – léty prověřená klasika

Toto je zkrátka klasika. Hatha jóga je systém postavený na ásanách (pozicích těla), pránájámách (ovládání dechu) a meditaci (zklidnění mysli). Vychází z indické tradice jógy a jedná se o jednu z jejích nejstarších ustálených forem. Chcete-li s jógou začít, na lekci hatha jógy rozhodně nešlápnete vedle.

Její učení je postavené na spojení mužského a ženského principu. Oba jsou nositeli určitých protichůdných vlastností, které spolu – i za přispění jógy – koexistují, čímž dochází k vyvážení těla, mysli a duše, a tím pádem k celkové harmonii člověka.

Původně bylo fyzické cvičení pouhým prostředkem k tomu, aby jogína tělo nerušilo při meditaci. Dnes už však tento striktní pohled na jógovou praxi nepřevládá a je jen na vás, jak hluboko se chcete do jógy ponořit.

„Pro mě znamená jóga uzemnění, okamžik, kdy dám tělu to, co potřebuje, a ono se mi odmění blaženým pocitem. Vše se najednou zastaví a nic není důležité. Jen dech a plynutí těla. Mysl neutíká do minulosti, ani se neupíná na budoucnost. Jóga je pro mě zvnitřnění, chvíle, kdy naslouchám sama sobě a ptám se, co v dané situaci potřebuji. Jóga je to, že vnímám své potřeby a emoce. A je to také laskavost k sobě a druhým,“ popisuje Kristýna, jak jógu vnímá ona sama.

Vaše poprvé – co od lekce čekat

Podle Kristýny si z každé lekce odnesete přesně to, co v danou chvíli potřebujete. Mysl se uvolní během koncentrace na přítomnost. Tělo se tonizuje a svaly aktivují při výdrži v jógových pozicích a protáhnou v pozicích protahovacích. Přesná podoba lekcí se napříč studii a jednotlivými lektory různí, základní principy však zůstávají stejné.

„Například u nás v Jogistě trvají lekce 60-90 minut. Na začátku se tělo zahřeje dechovým cvičením, mysl se začne soustředit pouze na daný okamžik. Po dechovém cvičení přichází sekvence statických nebo dynamických pozic, ve kterých se posiluje střed těla a aktivují a zároveň protahují svaly a svalová zřetězení. Každá lekce je zakončena kratší nebo delší relaxací, někdy také meditací, při které si tělo úplně odpočine, a lépe tak vstřebá benefity celé lekce,“ dodává.

Jógová studia většinou pro své klienty zajistí vše, co během lekce mohou potřebovat, tedy jógamatku, deku, pěnovou kostku či další pomůcky. Vám už pak jen stačí dorazit v pohodlném oblečení, které nikde netahá ani neškrtí, a nechat se vést tím, co uvidíte a uslyšíte okolo sebe.

Sdílejte článek