Nejnovější zprávy: ​Rekord pokořen! Návštěvníci Beskydských rekordů vystoupali přes 10 tisíc metrů! Centrem Ostravy prošel první průvod hrdosti gayů a leseb

Kultura

Unikátní koncert Janáčkovy filharmonie zahájí hudba z hororu Osvícení

​Kdo si vybaví slavný Cubrickův film Osvícení, hororový thriller podle knihy Stephena Kinga s Jackem Nicholsonem v hlavní roli Jacka Torrance, plný děsivých vidin, vzpomene si možná, že součástí jeho působivosti byly nejen herecké výkony a kamera, ale i hudba.

Ilustrační foto: Archiv

Ta pochází z pera maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. A právě ve filmu použité orchestrální dílo s názvem Lontano z roku 1967 zahájí koncert Janáčkovy filharmonie 4. 4. 2019.

Skladba byla použita jako soundtrack nejen k již zmíněnému filmu (1980), ale i k dalšímu, totiž Prokletému ostrovu Martina Scorseseho (2010).

Také v tomto filmu je obsahem „zvláštní psychika“, Leonardo DiCaprio ve filmu coby šerif Edward „Teddy“ Daniels vyšetřuje zmizení pacientky psychiatrické léčebny.

Po filmovém úvodu bude následovat snad nejpopulárnější klavírní koncert vůbec – slavný Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Existuje v bezpočetném množství nahrávek a je v repertoáru každého významnějšího klavíristy.

Do Ostravy jej přijede zahrát Ital Federico Colli, vítěz mozartovské soutěže v Salcburku v roce 2011. Měl přijet už loni, ale jeho vystoupení se nakonec ze zdravotních důvodů nemohlo uskutečnit.

Kromě vystoupení s orchestrem jej v Ostravě o čtyři dny později čeká ještě i recitál (8. 4. 2019). Do jeho programu zařadil italský pianista svého oblíbeného Scarlattiho a Bacha.

„Se Scarlattim jsem začal už jako dítě a v dospělosti mu patřilo moje první CD. Pořád se k němu vracím a má pevné místo v mém repertoáru,“ říká Colli.

Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury města Ostravy. Začínají v 19 hodin a vstupenky v ceně od 160 Kč můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online.

Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz

Foto dne