Společnost
28/03/2022 Petr Broulík

V kraji hledá denně ubytování 60 až 80 ukrajinských uprchlíků, stovky už mají práci

Problémy, které Moravskoslezský kraj musel náhle a urgentně řešit na počátku uprchlické krize kvůli válce na Ukrajině, se po více než čtyřech týdnech zmenšily a staly se spíše rutinními.

Uvedl to dnes po jednání krizového štábu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Nejdůležitější je, že dochází ke zpomalení přílivu uprchlíků z Ukrajiny. To je zpráva dobrá. Na druhou stranu se stále udržuje ve stejné míře počet lidí, kteří požadují v našem kraji ubytování. Dokonce je možná i trochu vyšší, dnes je to šedesát až osmdesát uprchlíků za den,“ sdělil hejtman.

Nicméně dodal, že díky pracovní skupině, která má ubytování uprchlíků na starost, má dnes Moravskoslezský kraj takové volné kapacity ubytování, že při této „frekvenci“ žadatelů o ubytování má dostatek bydlení pro uprchlíky až na dalších patnáct dní. „Což je určitě zpráva dobrá. Uvidíme, jak se bude situace s válkou a uprchlíky dále vyvíjet,“ dodal hejtman.

V kraji je nyní 12 229 zaregistrovaných uprchlíků

Moravskoslezský kraj má dnes asi šestý nejvyšší počet zaregistrovaných uprchlíků ze všech krajů v České republice a je v pořadí třetí největší ubytovatel uprchlíků v zemi. K patnácté hodině dnešního dne si adresu v Moravskoslezském kraji zaregistrovalo přesně 12 229 uprchlíků z Ukrajiny, nejvíce se jich ubytovalo v Ostravě a okrese Frýdek-Místek, nejméně v okrese Bruntál.

Třem tisícům z těchto registrovaných uprchlíků už našel ubytování kraj, zbytek z uprchlíků si zajistil ubytování sám, třeba u blízkých, příbuzných, kolegů nebo jinou cestou.

„Dobrá zpráva je i to, že máme dostatečný počet dočasných nouzových přístřeší pro uprchlíky, tedy lůžek v různých tělocvičnách a možností ubytování v sálech, dělá to takových dvě stě lůžek. Takže situace s ubytováním je u nás řekl bych relativně stabilní,“ řekl hejtman.

Dodal, že kraj díky tomu předpokládá, že by i mohl omezit denní „prostupnost“ Krajského asistenčního centra Pomoci Ukrajině na Černé louce v Ostravě z osmi stovek na šest set padesát. „Abychom tam nemuseli držet tolik pracovníků,“ řekl Ivo Vondrák.

Někteří uprchlíci už pracují, dostali práci i s bydlením

Upozornil však, že kraj bude stále hledat a vybírat ubytování pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, kteří mají zájem zůstat v Moravskoslezském kraji.

„Máme už další prostory. Chtěli bychom například brzy k tomuto účelu zprovoznit bývalé koleje Vysoké školy báňské v ulici dr. Malého, abychom nenechali uprchlíky na ulici,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

„Dobrou zprávou je i to, že druhá pracovní skupina kraje, která se stará o možnosti zaměstnání uprchlíků, našla už dvě stě pracovních míst, které jsou spojeny i s možností ubytování a bytů. Někteří uprchlíci už i pracují, myslím, že si dobře uvědomují, že tu nemohou zůstat jen na sociálních dávkách, a pracovní poměr jim dává možnost ubytování standardního typu. Tedy mít svůj byt a žít tady jako běžný občan České republiky,“ dodal hejtman.

Horší věcí však podle něj je, že Moravskoslezský kraj zatím za dobu, co uprchlíkům pomáhá, nedostal od státu ani korunu. A to přesto, že už z deseti milionů korun, které z rozpočtu na pomoc na začátku uprchlické krize vyčlenil, utratil šest milionů.

„Veškeré náklady na pomoc a provoz zatím řešíme z našich zdrojů,“ připomenul hejtman a dodal, že toto financování ubytování a pomoci uprchlíkům budou hejtmani zítra probírat se zástupci ministerstva vnitra.

Sdílejte článek