Společnost
06/10/2024 Petr Sobol

V nemocnici na Fifejdách je nový Kardiologický stacionář, sídlí ve zmodernizovaném pavilonu

Foto: se souhlasem MNO

Městská nemocnice Ostrava otevřela nový Kardiologický stacionář, sídlí ve zmodernizovaném klíčovém pavilonu E2.

Kardiologický stacionář, který je určen k plánovaným příjmům, provozuje v prostorách zmodernizovaného pavilonu E2 oddělení Kardiologie Městské nemocnice Ostrava. Disponuje čtyřmi dvoulůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením a šesti křesly. Všechna lůžka i křesla jsou vybavena monitorem životních funkcí, pokoje jsou dovybaveny také televizemi. V Kardiologickém stacionáři se zdravotníci věnují v nonstop režimu pacientům, kteří potřebují specializovanou péči po plánovaných výkonech, a jedná se u nich o jednodenní hospitalizaci.

„Denně se postaráme o deset až dvanáct pacientů, kteří podstoupí plánované výkony z koronárního programu nebo arytmologie. Podle závažnosti si na zákrok počkají od jednoho týdne po maximálně tři měsíce. Kapacita stacionáře je dostatečná, nejedná se o život ohrožující stavy, ty řešíme akutně. Využíváme zcela nové prostory ve zmodernizovaném pavilonu a pacienti, kteří přicházejí na plánované výkony, mají zajištěn patřičný komfort s minimalizací stresu z nemocničního prostředí, poskytujeme jim odpovídající pozornost a péči v zázemí, které je podobné hotelovému pokoji,“ řekl primář Kardiologie Marcel Heczko.

Kardiologie E stacionář je lůžkové oddělení zaměřené na jednodenní péči o pacienty po diagnostických nebo léčebných výkonech jako jsou ischemické choroby srdeční, srdeční arytmie, implantace kardiostimulátorů, implantace ICD (implantabilní kardiovertér defibrilátor), který se používá k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti.

Pacienti jsou monitorováni, sledují se u nich vitální funkce, na základě kterých jsou včas odhaleny případné komplikace po intervencích. Pro takové pacienty je dostupná návazná akutní lůžková péče na odděleních Kardiologie MNO.

„Výkony jsou prováděny na našich sálech – arytmologickém nebo katetrizačním – následně je pacient převezen na náš stacionář, který funguje v nepřetržitém provozu, kromě neděle, kdy je uzavřen. Pod odborným dohledem zkušeného personálu a v závislosti na výkonu v něm stráví pár hodin a odchází domů již v den přijetí, případně je propuštěn po ranní vizitě, vše záleží na jednotlivých diagnózách. Nárůst kardiologických onemocnění a vývoj nových léčebných a operačních metod, které jsou stále více ohleduplné a bezpečné k pacientům, nás dovedl k možnostem jednodenní plánované hospitalizace,“ doplnil primář Heczko.

Cílem Kardiologického stacionáře je zkrátit dobu hospitalizace a snížit riziko infekcí u pacientů přijatých k plánovaným výkonům. Umožnit jim krátkodobou hospitalizaci v maximální délce jednoho dne, a tím zlepšit kvalitu života a spokojenost samotných pacientů.


Foto: se souhlasem MNO

Oddělení Kardiologie MNO je součástí celostátní sítě kardiocenter poskytujících komplexní neodkladnou, ale i plánovanou léčbu pacientům se srdečním onemocněním. Skládá se z ambulantní a lůžkové části včetně katetrizačního a arytmologického sálu, nově k nim přibyl stacionář. K dispozici má na třech odděleních 66 lůžek, včetně sedmi na koronární jednotce a šesti křesel ve stacionáři. Pacienti jsou hospitalizováni především na dvoulůžkových pokojích včetně možnosti pobytu v jednom ze dvou nadstandardů. Tým oddělení tvoří 33 lékařů a asi 110 nelékařského zdravotnického personálu.

Pavilon E2 byl modernizován ve dvou etapách od jara 2021 do května roku 2024. Práce probíhaly za plného provozu a vyžádaly si celkem 291,5 milionu korun bez DPH, které byly uhrazeny z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava zřízeného v červnu 2016. Dohromady do něj bylo z rozpočtu města vloženo již více než 2 miliardy korun.

Sdílejte článek