Společnost
26/02/2022 Petr Broulík

Do Bohumína míří speciální vlak s prvními ukrajinskými uprchlíky

Sedmnáct ukrajinských uprchlíků veze z podkarpatského Przemyślu do Bohumína první ze dvou zvláštních vlaků, které na polskou-krajinskou hranici vyslaly České dráhy.

Z nádraží v Przemyślu vyjel po deváté hodině ráno a měl by dojet na bohumínské nádraží před šestnáctou hodinou. V tomto vlaku jede celkem šestnáct žen a dětí a jediný muž. Tři jedou do Brna, zbytek do Prahy.

První vlak měl původně pokračovat na našem území v jízdě až do Prahy, ovšem podle informací Petra Vondráčka, ředitele odboru obchodu osobní dopravy Českých drah, který misi obou vlaků osobně vede, vlak ukončí svou jízdu v Bohumíně, kde budou uprchlíci pokračovat běžnými vlaky na českém území. České dráhy jim totiž poskytují dopravu po železnici zdarma.

Druhý vlak vyjede, až bude plný. První bude vyčkávat v Bohumíně

Druhý vlak Českých drah, který měl odjet z polského Przemyślu dnes kolem dvacáté hodiny večer, však bude s největší pravděpodobností čekat na více cestujících. Dnes tedy zřejmě nevyjede, pokud nenastane situace, že se nádraží v Przemyślu v sobotu naplní například patnácti sty lidmi, kteří chtějí do České republiky.

Příchod uprchlíků do Polska totiž v současnosti ztěžuje situace na silničním hraničním přechodu mezi Polskem a Ukrajinou, který je podle Petra Vondráčka zablokovaný. „Vedou k němu z obou stran dlouhé kolony aut, a uprchlíci z Ukrajiny se dostávají na polské území pomalu,“ sdělil Petr Vondráček.

Upozornil, že z Przemyślu jezdí dva pravidelné vlaky Českých drah do Prahy a Brna. Takže druhý zvláštní vlak bude čekat na větší vlnu uprchlíků a odjede, až bude víceméně plný. „Pokud tato velká vlna kvůli vývoji a například případnému uklidnění konfliktu nepřijde, bude to samozřejmě jen dobře. První vlak však bude po dnešním příjezdu do Bohumína v této stanici čekat, aby mohl případně odjet opět do Przemyślu pro další uprchlíky,“ řekl Petr Vondráček.

Je tady klid, o uprchlíky je skvěle postaráno. Je to klid před bouří?

První vlak přijel do Przemyślu asi v sobotu ve dvě hodiny ráno. „Situace tam byla klidná, uprchlíci mají všechno zajištěno z Červeného kříže z polské strany. Dostávají přímo ve stanici nápoje, občerstvení. V čekárnách jsou místa k sezení. Mají tam opravdu všechno i pro ty děti, starosta Pzemyślu nám vysvětloval, že v tuto chvíli ani nepotřebují žádnou humanitární pomoc. Nepotřebují tam žádné záchytné tábory, jako to bylo třeba při migraci z Afriky. Ale možná je zatím ještě brzo a bude to horší,“ míní Petr Vondráček a popisuje, že na nádraží v Przemyślu je pro uprchlíky i informační centrum, kde se zapisují, kam potřebují cestovat.

Také vlaky Českých drah vyložily na nádraží v Przemyślu humanitární náklad, který přivezly na pomoc uprchlíkům, tedy hlavně nápoje a deky.

„Nejsou to ale žádné davy, přicházejí postupně. Jezdí si tam pro ně rodiny auty, pokračují často například do Krakova, Wroclawi a Varšavy běžnými polskými vlaky. Část jich zůstává v Przemyślu, kde je ubytovávají ve školách. Je tam spousta dobrovolníků, kteří je dopravují do různých částí Polska,“ popisuje situaci Petr Vondráček.

Někteří jsou prochladlí, čekali na přechodu několik hodin

Přesto zaznamenal, že na nádraží jsou i hloučky uprchlických rodin, především žen a dětí, na kterých je vidět určité vyčerpání.

„Někteří jsou prochladlí, protože přes noc v Przemyślu mrzlo a oni čekali třeba několik hodin na hraničním přechodu. Takže dostávají teplé nápoje a deky a pak se rozhodují, jak dál. Někteří si taky kupují jídlo, ale třeba jsme neviděli žádného zraněného a spíše máte pocit, že jim třeba ujel vlak a musejí několik hodin čekat. Avšak nemáme zcela detailní přehled, jak to funguje na ukrajinské hranici, vlaky z Ukrajiny nabírají opravdu strašná zpoždění a zřejmě je v nich hodně lidí. Třeba z nedalekého Lvova měl vlak zpoždění osm hodin,“ popisuje Petr Vondráček.

Právě tyto vlaky z Ukrajiny jsou podle informací polských drah plné. „Jen se neví, kdy dorazí. Třeba vlak, který sem přijel v době, kdy jsme dorazili my, tak prý cestou sem strhl na ukrajinském území trakční vedení. Takže i kvůli tomu nepřijíždějí další vlaky,“ řekl Petr Vondráček.

Popsal, že také vystupování lidí z vlaků z Ukrajiny je pomalé kvůli hraničním kontrolám. „Takže tu nevystupuje naráz tři sta lidí jako v Ostravě na hlavním nádraží. Ale to neznamená, že se tady nádraží nezaplní v následujících hodinách či dnech. Spousta lidí ze vzdálenějších oblastí Ukrajiny se tady třeba zatím vůbec nedostala nebo přecházejí přes Slovensko.“

Nemají spoustu kufrů, jsou to hlavně ženy a děti

Překvapilo ho, že uprchlíci cestují celkem nalehko. „Nemají pět deset kufrů. Mají menší kufříky nebo jen nějaké příruční zavazadlo. Většinou jsou to opravdu ženy a děti, protože muži od osmnácti do šedesáti let nesmějí Ukrajinu opustit,“ připomněl ředitel odboru obchodu osobní dopravy Českých drah Petr Vondráček.

Přestože České dráhy nabízely Ukrajincům dopravu z Prahy do Przemyślu, oba vlaky jely v pátek večer na polsko-ukrajinskou hranici prázdné.

„Bylo opravdu málo času od rozhodnutí vyslat tyto vlaky někdy v půl třetí odpoledne do jejich odjezdu po osmé hodině večer z Bohumína. Měli na to asi čtyři hodiny stejně jako my ze štábu,“ řekl Petr Vondráček a dodal, že první vlak odjížděl v pátek večer 19.15 hodin a druhý zhruba o hodinu později.

Sdílejte článek