Společnost
19/02/2023 ČTK

Ke konci ledna pracovalo v Moravskoslezském kraji 5196 ukrajinských uprchlíků

​Ke konci ledna pracovalo v Moravskoslezském kraji 5196 občanů Ukrajiny, kteří dostali víza dočasné ochrany. Zaměstnáni byli většinou v dělnických profesích.

V evidenci úřadu práce bylo v kraji 1454 ukrajinských uprchlíků, na celkovém počtu evidovaných uchazečů se podíleli třemi procenty, řekla vedoucí oddělení zaměstnanosti ostravské pobočky úřadu práce Vladana Purdeková. Podle údajů krajského úřadu prošlo Krajským asistenční centrem pomoci Ukrajině přes 26.000 občanů Ukrajiny, více než 8000 z nich kraj zajistil ubytování.

Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině do konce ledna zaevidoval úřad práce v kraji 3596 cizinců pod dočasnou ochranou. Z evidence jich za stejnou dobu vyřadil 2142. "Za uplynulý rok bylo celkem více než 550 občanům Ukrajiny zprostředkováno zaměstnání krajskou pobočkou v Ostravě," řekla Purdeková.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že jedním z důležitých partnerů integrace Ukrajinců do společnosti je Moravskoslezský pakt zaměstnanosti. "Jeho odborníkům se podařilo najít stálé zaměstnání skoro čtyřem stovkám lidí. Těší mě, že velkou část tvoří zdravotníci, v Moravskoslezském kraji nyní pracuje na lékařských pozicích 38 Ukrajinců, kteří k nám prchli před válkou, sestřiček je 28," uvedl Hejtman.

Purdeková řekla, že ukrajinští uprchlíci jsou nejčastěji zaměstnáni ve výrobě jako montážní dělníci, pomocní dělníci, jako obsluha vysokozdvižných i jiných vozíků, skladníci nebo jako obsluha strojů na výrobu potravin. "Často nastupovali i do stavebnictví na pozice dělníků v oblasti výstavby a údržby budov, ale i na pozice uklízečů a pomocníků v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech," uvedla Purdeková.

Zhruba třetina Ukrajinců v evidenci úřadu přitom má vysokoškolské vzdělání a čtvrtina středoškolské. "Je potřeba si uvědomit, že 90 procent uprchlíků tvoří ženy s malými dětmi, takže jejich možnosti zapojit se do pracovního procesu bývají složitější," uvedl Vondrák. Doplnil, že prostřednictvím krajské společnosti MS Pakt nachází stálou práci týdně v průměru osm až deset lidí a najít pro klienta uplatnění trvá průměrně dva dny.

V získání kvalifikovanějších pozic Ukrajincům brání hlavně jazyková bariéra. "Úřad práce proto nabízí cizincům mimo jiné pomoc s financováním kurzů českého jazyka," uvedla Purdeková.

Ukrajinští uprchlíci byli v kraji zařazeni například i do kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách, do kurzů účetnictví, pedikérka a nehtová designérka nebo do kurzů svařování. "Celkově do rekvalifikací bylo zařazeno od loňského února 77 osob a 48 z nich je již úspěšně ukončilo. Nejvíce byly využívány kurzy Český jazyk pro cizince, Kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách a Sanitář," uvedla Purdeková.

Mezi firmami, které zaměstnaly desítky uprchlíků, je společnost KES - kabelové a elektrické systémy z Vratimova u Ostravy. Podnik zaměstnává hlavně ženy a v současnosti tam pracují tři desítky Ukrajinek. Jednu dobu ve firmě pracovalo až 140 lidí z Ukrajiny, v dalších měsících ale řada z nich zase odešla. Podle Svozila je mezi ukrajinskými zaměstnanci obrovská fluktuace. Některé přetáhly jiné firmy, jiní se přesunuli například do Prahy nebo se vrátili na Ukrajinu.

Sdílejte článek