Společnost
04/05/2022 Petr Sobol

Ostravská zoo má mláďata suchozemských želv. A líhnou se další

Ostravská zoologická zahrada chová na 20 druhů želv – vodní i suchozemské. Jsou mezi nimi běžnější i velmi vzácné druhy. Některé z nich se v zoo i rozmnožují.

Mláďata se líhnou a následně pobývají v chovatelském zázemí. Momentálně jsou zde mláďata želv vroubených a želv ostruhatých.

Dospělé jedince řady druhů želv mohou návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava vidět na různých místech areálu. Některé jsou chovány i v zázemí mimo zraky návštěvníků. V zázemí vždy probíhá inkubace vajec a následný odchov mláďat.

V jednotlivých expozicích by nebylo možné zajistit stoprocentně vhodné podmínky pro vývin želvích vajec. U želv je známo, že o pohlaví mláďat rozhoduje teplota, při níž probíhá inkubace. Při vyšších teplotách se většinou líhnou samičky, při nižších samečkové. Malé želvy jsou hned po vylíhnutí samostatné a nepotřebují péči rodičů. V současné době jsou v zázemí mláďata dvou druhů suchozemských želv – želvy vroubené a želvy ostruhaté," uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Dospělé želvy vroubené (tři samci a dvě samice) obývají expozici v blízkosti Pavilonu indických zvířat. Loni na začátku léta přemístili chovatelé snůšku zahrabanou ve venkovním výběhu do líhně. Doba inkubace u tohoto druhu čítá 60 až 75 dní. První mládě se vylíhlo 30. srpna, poslední pak 8. října 2021, celkem 14 želviček. Mláďata v současné době měří okolo 10 centimetrů, přičemž dospělí jedinci dorůstají do velikosti až 35 centimetrů, a mají velký apetit.

Želvy ostruhaté obývají v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava chovatelsko-expoziční zařízení u Pavilonu afrických zvířat. Bylo vybudováno tak, abychom v něm tyto velké teplomilné želvy nejen prezentovali návštěvníkům, ale také, aby zde měly vhodné prostředí pro nakladení vajec. V současnosti zde žijí čtyři dospělí jedinci, dva samci a dvě samice," řekla Nováková.

Z pískového lože, kam samice kladou vejce, byly snůšky postupně odebírány do líhně v zázemí. První snůšku přemístili chovatelé na konci listopadu loňského roku, poslední v lednu tohoto roku. Doba inkubace želv ostruhatých je delší a trvá 90 až 120 dní. První mládě se vyklubalo 25. února. Zatím je jich 26 a ještě se líhnou další. Váha čerstvě vylíhlého mláděte je zhruba 40 gramů, dospělá želva však může dosáhnout váhy i 100 kilogramů. Po vstřebání žloutkového váčku jsou krmena trávou a lučním senem," dodala Nováková.

Sdílejte článek