Společnost
18/12/2022 ČTK

Teplo, voda, jízdné, nájmy. Co všechno zdraží v Moravskoslezském kraji

​Lidé v Moravskoslezském kraji od Nového roku zaplatí více za vodu i teplo. Jejich ceny se zvedají každoročně, tentokrát bude ale zdražení kvůli růstu nákladů ve všech firmách podstatně větší než obvykle.

Města se snaží lidem pomoci tím, že nezvedají poplatky za odpad či cenu jízdného v hromadné dopravě.

Cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, kam dodávají vodu Severomoravské vodovody a kanalizace, stoupne od 1. ledna o 23,15 Kč na 118,52 Kč za metr krychlový.

V Ostravě, kde dodávají vodu Ostravské vodárny a kanalizace, cena vzroste o 8,58 Kč na 97,04 Kč. V Krnově městská společnost Krnovské vodovody a kanalizace zvýší cenu vody za metr krychlový o 11 Kč na 67,10 Kč. Důvodem zdražení je podle vodohospodářů vysoká inflace a mimořádný růst nákladů, zejména cen energií.

Cena vody v kraji je dlouhodobě pod republikovým průměrem. Letos průměrná cena vodného a stočného v ČR činí 97,53 Kč za metr krychlový, od ledna ale stoupne.

Ceny zvýší i firma Heimstaden, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. "V určení ceny nájemného pro příští rok jsme byli nuceni zohlednit zvýšení cen materiálu i služeb. Abychom zachovali stávající standard našich služeb, zdražování se nevyhneme. Na druhou stranu si uvědomujeme, že se i naši klienti ocitají ve složité situaci, proto jsme se rozhodli, že nebudeme navyšovat o míru inflace a průměrné navýšení v příštím roce bude pouze 12 procent," řekla mluvčí firmy Kateřina Piechowicz. Heimstaden v kraji vlastní a spravuje téměř 43.000 bytů.

Společnost Veolia Energie, která je největším dodavatelem dálkového tepla v regionu, uvedla, že musela přistoupit ke zvýšení cen kvůli enormnímu nárůstu cen paliv, emisních povolenek i dalších vstupů. Zdražení tepla a teplé vody však podle ní nebude v násobcích jako u paliv, ale pouze v nižších desítkách procent.

"Nárůst v jednotlivých městech se bude lišit podle využívaných paliv a lokálních podmínek. Například na Karvinsku se zvýší koncové (sekundární) ceny pro zákazníky o 30 až 40 procent, v Ostravě to bude přes 40 procent," uvedla Veolia. Pokud se ceny paliv nebo další cenové faktory během roku 2023 významně změní, Veolia nastavené ceny přehodnotí.

Také společnost ČEZ Teplárenská, která dodává teplo do Bohumína či Orlové na Karvinsku, kvůli nárůstu nákladů od ledna zvýší ceny. "Ceny za primární a sekundární dodávku tepla pro rok 2023 zveřejní ČEZ Teplárenská na začátku roku na svých webových stránkách," řekl mluvčí podniku Vladislav Sobol. Firma podle něj neplánuje výrazné navýšení ceny tepla, cenu pro koncové zákazníky v Orlové i Bohumíně ale určují městští distributoři.

Už od 11. prosince zdražilo v kraji jízdné v příměstských autobusech. Například u papírových jízdenek kupovaných u řidiče se základní sazba zvýšila z 15 na 18 Kč a sazba za kilometr z 1,50 na 1,70 Kč. Cena jedné regionální zóny u třicetidenní jízdenky stoupla při nákupu přes e-shop z 252 na 270 Kč a při nákupu u přepážky nebo u řidiče z 290 na 310 Kč.

V ostravské městské hromadné dopravě začal v prosinci platit nový tarif, jízdné ale nezdražilo. Lidé si mohou nově koupit jen měsíční a roční dlouhodobé časové jízdenky, dřív si mohli pořídit například i jízdenky na 90 nebo 180 dní. Novinkou je věrnostní program 10+2, pokud si cestující koupí deset třicetidenních kuponů v řadě za sebou, následující dva měsíce bude mít zdarma.

Ostrava nebude zvyšovat ani poplatek za odvoz a zpracování odpadu, který činí 498 Kč za rok. Výše poplatku se neměnila přes 15 let a vzhledem ke stále rostoucím nákladům město původně předpokládalo, že by se poplatek zvýšil na 720 Kč. Kvůli současné ekonomické a energetické krizi se ale rozhodlo minimálně pro příští rok od toho ustoupit.

Ve Frýdku-Místku bude roční poplatek za svoz a zpracování odpadu i nadále činit 696 Kč za osobu a 348 Kč pro lidi nad 70 let. Zachována zůstane i dotovaná MHD za korunu, která fakticky umožňuje lidem bezplatnou přepravu autobusy.

Stejně tak se poplatek za svoz odpadu nebo ceny jízdného nebude zvyšovat v Třinci. "Chceme pomoci občanům v nelehké situaci růstu životních nákladů udržením ceny poskytovaných služeb," uvedla primátorka Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec). Lidé platí v Třinci za svoz odpadu 720 Kč ročně.

Poplatek za odpad zůstane stejný i v Opavě, 660 Kč za rok. Od 1. února se ale nádoby na směsný komunální odpad u rodinné zástavby i bytových domů v městských částech místo jednou za týden budou svážet jen jednou za dva týdny. "Předpokládáme, že tímto krokem dojde k přesunu zejména plastových odpadů, ale i skla nebo papíru z komunálního odpadu do nádob na tříděný odpad," uvedl radní Petr Popadinec (ANO).

Pro příští rok zůstane stejná cena za svoz komunálního odpadu také v Bohumíně, který nebude zvyšovat ani nájemné ve svých bytech. To od roku 2019 činí 54,78 Kč za metr čtvereční měsíčně.

Sdílejte článek