Společnost
12/07/2023 Petr Broulík

Aktivita klíšťat dosahuje čtvrtého stupně z pěti. Odbornice radí, jak na ně

Klíšťatům hraje do karet teplé letní počasí. Zejména v tomto období bývají každoročně přemnožená. Před jejich aktivitou, která také v těchto dnech dosahuje čtvrtého stupně z pěti, varuje Český hydrometeorologický ústav.

S vyšším výskytem klíšťat roste riziko nákazy nebezpečnými nemocemi, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Jak se tedy před často nenápadnými a zákeřnými klíšťaty účinně chránit? Lékaři doporučují vyhýbat se procházkám ve vysoké trávě a v listnatých či smíšených lesích. Je vhodné používat repelenty a nezapomínat ani na ochranu čtyřnohých mazlíčků. Ty je vhodné chránit speciálními přípravky, jako jsou pipeta, obojek nebo tablety proti klíšťatům.

Klíště nevytahujte otáčivým způsobem, ať ho nepřetrhnete vejpůl

Pokud si z procházky přece jen přinesete domů nezvaného hosta, farmaceutická asistentka Lékárny AGEL Zuzana Trykarová v Ostravě přináší pár tipů, jak ho správně, a především bezpečně odstranit.

„Než začnete klíště vytahovat, umyjte si pořádně ruce, a pokud na nich máte nějaké čerstvé oděrky, dejte si pozor, abyste si do nich při odstraňování klíštěte nezanesli infekci,“ radí Zuzana Trykarová. „Pro vytáhnutí klíštěte si připravte dezinfekci, pinzetu, případně vatovou tyčinku. Místo přisátí vydezinfikujte nebo přisáté klíště potřete gelem pro jeho rychlé znehybnění a usmrcení. Následně začněte pinzetou klíště pomalu a opatrně ze strany na stranu vyviklávat. Klíště se nedoporučuje vytahovat otáčivým pohybem, zvyšuje se tím riziko jeho přetržení," dodává.

Klíště spláchněte třeba do záchodu. A nerozmačkávejte ho!

Po odstranění je nutné místo po klíštěti vydezinfikovat a sledovat, zda se ranka po něm na těle nezanítí, případně jestli se kolem ní v následujících dnech nevytvoří červený kruh. Ten může znamenat začátek vážnější infekce. „Vytáhnuté klíště ihned zlikvidujte, ideálně ho spláchněte do záchodu nebo spalte,“ uvádí lékárnice.

I po dodržení všech zásad mohou ve výjimečných případech zůstat v ráně po klíštěti jeho kusadla. „Nemusíte se bát, naše tělo si s nimi poradí samo, stejně jako třeba s třískou. Nikdy kusadla nevytahujte ven jehlou, do poraněné kůže by se mohla dostat infekce. Stejně tak se vytaženého klíštěte nikdy nedotýkejte holýma rukama, nesnažte se ho rozmáčknout mezi prsty nebo nehtem, mohlo by dojít k přenosu infekce,“ upozorňuje Trykarová.

Nejaktivnější jsou klíšťata v období od března do června, na pozoru je ale třeba být i v létě. Předpovědi a varování Českého hydrometeorologického ústavu ukazují, že aktivita klíšťat v době dovolených a prázdnin je stále vysoká. Druhá vlna přichází na podzim a trvá až do příchodu prvních přízemních mrazíků.

Sdílejte článek