Nejnovější zprávy: Příběh 120 let staré vraždy: Matka ubila dceru alkoholičku Na Jablunkovsku hořela chata. Policie našla na místě lidské ostatky

Společnost

Baník může z krize vyjít silnější. Záleží na přípravě

Jakkoli je povinností vedení klubu i po poslední porážce s Jihlavou říkat, že Baník stále nepomýšlí na sestup a bude bojovat o záchranu, je načase se chystat na věci příští. Baník totiž z krize může vyjít silnější, musí se na to ale připravit.

Příprava je mezi fotbalovými odborníky základ úspěchu. Stejně tak platí, že čím lépe se FC Baník Ostrava připraví na to, jak se dostat z druhé ligy znovu do nejvyšší soutěže, tím rychlejší a méně bolestnější návrat to bude.

Okolo klubu obchází už řadu měsíců úspěšný podnikatel v dopravě, Václav Brabec z Havířova, a s ním i několik menších partnerů. Myslím, že se mu vyčkávání více než vyplácí, jinou cenu asi měl klub, když byl na pátém místě tabulky a jinou má nyní, kdy mu reálně hrozí sestup…

Pokud námluvy dopadnou dobře a Baník získá solventního majitele, připraveného k nemalým investicím, pak je splněna základní, nikoli ale jediná podmínka úspěchu.

Václav Brabec totiž zjevně rozumí podnikání v dopravě (nebo také v hotelnictví – vlastní luxusní hotel v Kroměříži), nicméně bude k sobě potřebovat někoho, kdo mu poradí, jak se vlastně fotbalový klub řídí, jaké hráče je třeba nakoupit, jak pracovat s mládeží, jak vybírat nové kouče…

A to může být kámen úrazu. Dobře to poznal i Petr Šafarčík, který si při svém příchodu vysloužil nálepku hrdiny a zachránce klubu, jenže poměrně rychle se z této role dostal do pozice likvidátora klubu – alespoň mezi velkou částí fanoušků. A ti pravděpodobně budou už opatrnější s uctíváním mesiáše. O to opatrnější, jestli ve vedení klubu zůstanou nějací současní rádci i v nové éře Baníku – to by asi novému majiteli nepomohlo.

Stejně tak to bude, minimálně nějakou dobu, s partnery klubu. Nedá se očekávat, že by do klubu, zmítaného špatnými výsledky, nedobrou finanční situací, vnitřními spory a nepřízní velké části fanoušků, sypali peníze další nadšení sponzoři. Nový majitel klubu bude muset ukázat, že to „myslí dobře a chce to dělat jinak“.

A jak jinak? Především koncepčně. Musí si stát za svým, třebaže to bude bolet. Není přece možné hlásat, že klub je stabilizovaný a přitom nakupovat levné a vyhaslé hráče, není možné vyhodit trenéra za páté místo v tabulce a držet ve funkci kouče, který je s týmem beznadejně na dně, nelze říkat, že stavíme na odchovancích a stavět na hráčích odjinud a bez vztahu k Baníku…

Obavy fanoušků, že když Baník spadne, tak je navždy konec, jsou předčasné. Klub může vzejít z krize silnější, měl by se ale začít připravovat. Pokud možno hned.