Sport
07/05/2020 Josef Pešout

Basketbalisté Opavy druzí v lize, titul nebyl udělen

Basketbalisté Opavy obsadili druhé místo v tabulce nedohraného ročníku nejvyšší soutěže. Ta byla předčasně ukončena kvůli pandemii koronaviru.

Výbor České basketbalové federace podle ČTK také rozhodl o tom, že v obsazení účastníků pro příští sezonu nedojde ke změnám, tudíž nikdo nesestoupil ani do první ligy nepostoupil.

„Titul mistra v Kooperativa NBL nebyl udělen, byl udělen titul 'vítěz po základní části'," uvedl v tiskové zprávě předseda Asociace ligových klubů Tomáš Kotrč. "Znamená to, že první je Nymburk, druhá Opava a třetí Svitavy. Baráž se hrát nebude," dodal.

Vyhlášeno bylo pouze umístění na prvních třech místech po základní části, kterou ovládl Nymburk před Opavou a Svitavami. Nymburští šestnáctinásobní šampioni vedli tabulku nejvyšší soutěže i po pěti kolech nadstavby, po kterých byla liga v polovině března ukončena. Mistra nemá samostatná česká liga poprvé v historii.

Umístění opavských basketbalistů je skvělým úspěchem v konkurenci řady zkušených celků. Projevila se znovu systematická práce klubu pod vedením trenéra ligového áčka Petra Czudka. Už dříve byl opavský rozehrávač Jakub Šiřina vyhlášen nejužitečnějším hráčem sezony.

Hráči BK Opava nechali v tabulce za sebou mj. týmy BK Olomoucko, Pardubic, Děčína, Ústí nad Labem, USK Praha, Brna a další. V soutěži startoval také celek NH Ostrava, který se pohyboval ve druhé polovině tabulky.

Systém zůstal zachován

„Byly dva názory a debata byla poměrně dlouhá. Názory se lišily na metodiku, zda je dobré soutěže rozšiřovat nebo nerozšiřovat. Nakonec zvítězila varianta, že by měly být zachovány systémy soutěží jako v letošním roce a zaměřit se na rozvoj soutěží," konstatoval rovněž v tiskové zprávě generální sekretář ČBF Michal Konečný.

Ukončeny byly také všechny ostatní soutěže a ani v nich nebyly uděleny mistrovské tituly. Výjimkou je pouze nejvyšší soutěž žen, ve které byl krátce po březnovém ukončení přidělen titul suverénnímu USK.

Pro pražský celek šlo o desátý úspěch za sebou a celkově čtrnáctým triumfem v samostatné české lize vyrovnal rekord Žabin Brno.

V nejvyšší soutěži žen působil také celek SBŠ Ostrava, který figuroval na průběžném šestém místě. Bylo to nejlepší umístění klubu v historii.

Sdílejte článek