Společnost
21/09/2016 Jaroslav Baďura

Císař v Ostravě: Předání velkých darů chudým a loučení

Magazín PATRIOT připravil spolu s Ostravským muzeem unikátní seriál, který mapuje návštěvu rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. v roce 1906 v Moravské Ostravě. Každý díl seriálu doprovázejí dobové fotografie pořízené na jednotlivých místech císařovy návštěvy. Díky zachráněným skleněným negativům si tak můžeme udělat obrázek o tom, jak Ostrava v roce 1906 vypadala...

Náš seriál k návštěvě císaře v Ostravě končí. V předchozích dílech jste si mohli přečíst o přípravách Ostravy na vzácnou návštěvu, sledovali jsme příjezd císaře na nádraží do Přívozu, přivítání na náměstí, cestu městem na střelecké závody a návštěvu Vítkovic.

Ve 13 hodin 55 minut odjel císař František Josef I. z Vítkovic na přívozské nádraží, rozloučil se, poděkoval za přivítání, vyslovil svůj obdiv nad triumfem práce a potěšení se svou návštěvou v Moravské Ostravě. Ve 14 hodin 30 minut nastoupil císař do svého vlaku a odjel směr Břeclav a Vídeň.

Roh ulice Mostní (dnešní 28. října) a Johannyho (dnešní Sokolská). Vlevo dům, kde je dnes prodejna kůží a kožešin Sobol. Skleněný negativ, fotoarchiv Ostravského muzea

Roh ulice Mostní (dnešní 28. října) a Johannyho (dnešní Sokolská). Vlevo dům, kde je dnes prodejna kůží a kožešin Sobol. Skleněný negativ, fotoarchiv Ostravského muzea

Při příležitosti své návštěvy daroval František Josef I. 2000,- K chudým v Moravské Ostravě, 1000,- K chudým v Přívozu, 1000,- K chudým ve Vítkovicích, 2000,- K okolním obcím a 1000,- K dělnictvu vítkovických závodů pro zaopatřovací ústavy. Majitelé vítkovických závodů věnovali svému dělnictvu 60 000,- K na zlepšení zaopatření ve stáří.

Je s podivem, kolik toho stařičký mocnář, bylo mu 75 let, během jednoho dne zvládl. Kromě oficiální části programu si našel čas i na krátký rozhovor například s řediteli ostravských středních škol a se školními inspektory.

Několik dnů před návštěvou Moravské Ostravy absolvoval čtyřdenní cestu po Čechách na Výstavu českých Němců do Liberce.

Podle zpráv v dobovém tisku se císař těšil výbornému zdraví. Za to zřejmě vděčil i pravidelné životosprávě. Zanechal silného kouření. Přestal kouřit 15 viržinek denně a nahradil je 2 havana. Neholdoval ani přílišnému pití alkoholu. Stačily mu dva džbánky piva denně a trochu slabého vína. Chodíval brzy spát a brzy ráno vstával. Dbal na svůj vzhled i na dochvilnost.

Císařově návštěvě v Moravské Ostravě se nevyhnuly ani z dnešního pohledu humorné příhody. Jelikož se policie a tajná služba bála anarchistů, vyhledávali její příslušníci mezi vítajícími občany možné útočníky.

Zatkli nebezpečného anarchistu, odvedli jej na policejní komisařství a teprve tam zjistili, že se jedná o místního profesora německého gymnázia, který je anarchistovi na fotografii pouze podoben. Omluvili se mu a propustili jej. Pan profesor odešel vítat císaře, ale byl znovu omylem zatčen.

Neidentifikovaný dům v Ostravě na trase císařovy cesty. Poznáte jej? Skleněný negativ, fotoarchiv Ostravského muzea

Neidentifikovaný dům v Ostravě na trase císařovy cesty. Poznáte jej? Skleněný negativ, fotoarchiv Ostravského muzea

Po 28. červnu 1906 vyšlo v soudobém místním tisku několik článků, které hodnotily význam císařovy návštěvy na život v Moravské Ostravě a okolí.

V českých novinách Ostravan, jejichž majitelem a vydavatelem byl známý ostravský herec, dramatik, spisovatel a novinář František Sokol Tůma se píše: „Bylo vše pěkné, vítání i výzdoba, ba i to počasí, vše tu spojeno, aby císař odnesl sobě dojem ten nejlepší… Ostrava změnila tvářnost. Každý kout byl zalíčen, cesty urovnány,… Každý skřek divokých kleteb na poměry zdejší utlumen, umlčen, uškrcen.“ 

                                                Kateřina Barcuchová (autorka je historička Ostravského muzea)

Použité zdroje:
* Opavský týdeník, č. 51, 4. 7. 1906, s. 1, 4.
* Ostrauer Tagblatt, č. 146, 28. Juni 1906.
* Ostravan, č. 29, 1. 7. 1906, s. 1.

Sdílejte článek