Kultura
19/07/2024 Milan Bátor

​Colours podruhé: Česká hudba v obležení! Bodoval i hvězdný Sam Smith a méně známé kapely

Sam Smith. Foto: se souhlasem Colours of Ostrava

Druhý den na Colours of Ostrava opanoval jeden z nejoblíbenějších umělců současnosti Sam Smith. Takový dav se na největším prostranství u hlavní scény dlouho nesešel.

Festival a jeho strůjci však nešetřili zázraky a nabídli mnohá překvapení také méně známými jmény. Pozitivní je, že silné zastoupení a skvělý ohlas na Colours of Ostrava má také česká muzika!

Láska je synonymem lidského štěstí. Život bez ní je bezbarvý. Své o tom ví britský zpěvák Sam Smith, který si ve čtvrtek bezelstně podmanil publikum Colours of Ostrava. Smith v černém obleku s flitry ani na okamžik nezaváhal a servíroval od počátku své největší hity Stay With Me a I´m Not The Only One. Podobně působivé audiovizuální show kolosálních rozměrů v současné době má jen několik umělců na světě. Pozoruhodné je, že sympatický zpěvák nemá žádné manýry. Setkání s ním bylo osobní a milé, jako byste potkali svého dobrého kamaráda. Dát najevo svůj vděk a rozdat se pro lidi je výsada, která není samozřejmostí. Smith ji ovládá naprosto přirozeně a je vidět, že si na nic nehraje. Živě také zpěvák potvrdil, že svůj sametový vokál ovládá s jistotou a přehledem.

Colours Ostrava jsou plné barev. Domácí ve čtvrtek hájily kapely Mig 21, Tata Bojs a Aneta Langerová a vedlo se jim skvěle! Potvrdilo se, že česká hudba návštěvníky festivalu láká a baví. Koncerty Mig 21 a Tata Bojs si užívaly roztančené zástupy lidí, což se bohužel o některých zahraničních kapelách říct nedá. Je to trochu škoda, protože mnozí by si větší pozornost zcela jistě zasloužili. Polské dívčí trio Sutari se svou živočišnou etnicko-folkovou hudbou a strhujícími sborovými vokály přimělo prořídlé publikum k spontánnímu tanci. Menší zájem provázel také koncert amerických Khruangbin, kteří svůj český debut na největším pódiu Colours zvládli znamenitě. V případě této texaské formace, která ve své tvorbě kombinuje širokou škálu populárních trendů s živelnými muzikantskými výkony, to byla dvojnásobná škoda.

Hlavním hrdinou prvního dne Colours os Ostrava byl nepochybně kytarový terminátor Tom Morello. Hledat pomyslného „vítěze“ včerejšího dne je mnohem svízelnější. Svým způsobem bezchybný koncert předvedli na hlavní scéně fantastičtí Bat For Lashes s éterickou zpěvačkou Natashou Khan. Její svůdný hlas a přitažlivý projev nezůstal bez odezvy. Obrovský ohlas měla elektropopová trojka Clock Clock, které si publikum soudě podle bouřlivého ohlasu okamžitě zamilovalo! Tata Bojs jsou miláčky publika všude, kde vystoupí, podobně jako Aneta Langerová, jejíž včerejší koncert v Gongu byl beznadějně vyprodán dlouho dopředu. Nač ale hledat vítěze, když v hudbě nejsou žádní poražení? Nejzvláštnější zážitek jsem si tentokrát odnesl z vystoupení americké free jazzové formace Irreversible Entanglements.

Tato partička si totiž svou hudební cestu nezjednodušuje, ale přímo komplikuje. Hudba jako symbol protestu a nesouhlasu je vždy náročnější než ta, jejímž cílem je hlavně pobavit. Americké formaci, která v České republice hrála poprvé, jde o protest proti policejní brutalitě a rasově motivovanému násilí, které je ve Spojených státech stále palčivým problémem. Improvizační a konfrontační způsob hraní Irreversible Entanglements byl důkazem, že hudba na Colours dokáže naplnit nejrůznější funkce a potřeby společnosti. Zábava je věc, která funguje téměř vždy spolehlivě. Projev nespokojenosti může někdo považovat za narušení osobní zóny. Proč se vzrušovat cizími problémy?Je fajn, že Colours of Ostrava dává prostor i podobných kapelám. Každý lidský hlas, který podává svědectví o něčem dobrém či zlém má svůj smysl, jestli je hlasem dobrého srdce.

Dnes organizátoři v čele s legendou Zlatou Holušovou a dramaturgem Filipem Košťálkem splní další společný sen mnoha tisíců lidí. Lenny Kravitz je jméno, které žádné vysvětlení nepotřebuje. Zázraky se dějí, stačí je pouze poznat.

Sdílejte článek