Sport
05/05/2022 Petr Sobol

Další hvězdy Zlaté tretry. Souboj oštěpařů i překážkářka Jiranová

​61. ročník Zlaté tretry Ostrava si připisuje další hvězdná jména, letošní ročník proběhne v úterý 31. května.

Tradičně silná stránka, mužský oštěp, se těší kromě dvou českých olympijských medailistů Jakuba Vadlejcha a Vítězslava Veselého i na loňského vítěze Němce Johannesa Vettera. Mistr světa z roku 2017 a bronzový ze světového šampionátu 2019 loni ve Vítkovicích hodil 94,2 metru a dostal se blízko k rekordu mítinku, který drží ředitel závodů Jan Železný (94,64 z roku 1996). Vetter je svým maximem 97,76 také nejblíže k Železného světovému rekordu 98,48. Ostrava bude jeho třetím startem v letošní sezoně.

Oštěp patří tradičně k nejsilnějším disciplínám tretry a ani letos tomu nebude jinak. Vetter, Vadlejch a Veselý nám, věřím, předvedou výkony, o kterých se bude v atletickém světě psát ještě dlouho po skončení Zlaté tretry v letošním roce,“ vzkazuje Železný ze soustředění v Turecku.

Opravdu se hodně těším na další soutěž v Ostravě. Minulý rok se mi tam podařil fenomenální závod a chci to, samozřejmě, zopakovat i letos,“ dodal Němec Vetter.

V koulařském sektoru se utkají vítězové posledních tří mistrovství světa. Tom Walsh z Nového Zélandu vyhrál v roce 2017 a Američan Joe Kovacs v letech 2015 a 2019. Jejich maxima jsou skvělá - 22,90 a 22,91. Na olympiádě v Tokiu byl Kovacs stříbrný a Walsh bronzový. Rekord mítinku 22,43 Ryana Crousera bude v ohrožení také proto, že Kovacs vede aktuální světové tabulky výkonem 22,46. Český rekordman Tomáš Staněk tak bude mít hodně silnou konkurenci „Ostrava patří k mým nejoblíbenějším mítinkům, nemůžu u vás chybět,“ vzkázal Walsh. „Zlatá tretra je mou srdcovou záležitostí,“ dodal Kovacs.

Řecký dálkař Miltiadis Tentoglou do Ostravy přijíždí rád v zimě na halový mítink, ale i v létě. Na Zlaté tretře Ostrava se představí už jako olympijský vítěz a taky coby čerstvý halový mistr světa z Bělehradu, kde skočil výborných 855 cm. Venku má na kontě už 860 cm, je také úřadujícím mistrem Evropy v hale i venku. Na tretře byl dosud dvakrát, na vítězství ale ještě čeká.

„Po skvělé halové sezoně mám dva velké cíle na léto, mistrovství světa a Evropy. Chci tam být v co nejlepší formě a atakovat co nejvyšší pozice. Právě Ostrava bude prvním mezinárodním startem letní sezony před Diamantovou ligou. Trénink zatím probíhá podle plánu a koncem května bych měl být připravený na dobrý výkon," řekl Tentoglou. Pro českou jedničku, Radka Jušku, to bude skvělá konfrontace se světovou špičkou.

Po pěti letech se vrací do hlavního programu překážkový sprint žen. Tak trochu to má na svědomí sedmadvacetiletá překážkářka Helena Jiranová, která se zlepšila v halové sezoně na 8,03 a v létě by se měla přiblížit pokoření 13 sekundové hranice. V české historii se pod třináct sekund dostala jen Lucie Škrobáková časem 12,73 v roce 2009. Pro Jiranovou bude výzvou i limit na mistrovství světa v Mnichově, který je stanoven na čase 12,93. V těchto ambicích by jí měla pomoci silná konkurence. Start potvrdily halová mistryně světa z Bělehradu Cyrena Sambová-Mayelová z Francie (12,73) a bronzová z olympiády v Tokiu, Jamajčanka Megan Tapperová (12,53).

„Na Tretru se vždy těším, je pro mne poctou v Ostravě běžet, letos mám velké cíle a tento start mi k tomu muže pomoct. Překonáni 13 sekund je jedním z nich,“ dodala Jiranová.

Ohlášenými hvězdami mítinku jsou také Gianmarco Tamberi, Femke Bolová, Christine Mbomová a Tina Šutejová. Předprodej vstupenek pokračuje a organizátoři i nejlepší atleti světa se 31. května od 17 hodina těší na plné tribuny. Loni v Ostravě startovalo 13 pozdějších olympijských medailistů. Všechny výkony mohou, stejně jako v roce 2021, sledovat diváci ve 140 zemích světa, kam putuje televizní signál.

Kromě pilování detailů Zlaté tretry Ostrava a finalizace jejích připrav už běží také základní kola Čokoládové tretry v česku i na Slovensku. Ve Vyškově se jich zúčastnil v roli ambasadora Zdeněk Stromšík, v Blansku Jiří Mužík a v Olomouci výškařský olympionik Matúš Bubeník.

Sdílejte článek