Nejnovější zprávy: Lidé neberou telefony hygienikům. Trasování nakažených se komplikuje Dopravní podnik Ostrava obnovil provoz školních linek a spojů

Společnost

Denní přírůstek moravskoslezských nakažených se zdvojnásobil. Navyšujeme kapacity lůžek, řekl hejtman

V Moravskoslezském kraji za středu přibylo 1415 nakažených covidem-19. Proti úterý, kdy to bylo 761 lidí, je to téměř dvojnásobný nárůst.

Ilustrační foto: Archiv

Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Od počátku pandemie tak v regionu onemocnělo 21.711 lidí.

"Navyšujeme průběžně kapacity lůžek. Problémem je stále personál v nemocnicích, ale někteří uzdravení zdravotníci se začínají vracet do služby," uvedl Vondrák.

Podle chytré karantény přibylo nejvíce nakažených na Frýdecko-Místecku, a to 332, na Ostravsku jich bylo 326, na Opavsku 236, na Novojičínsku to bylo 216 pozitivně testovaných, na Karvinsku 212 a na Bruntálsku 93.

Aktuálně nemocných je v kraji 11.460 lidí. Z nemoci se vyléčilo 10.054 lidí. Počet zemřelých kvůli covidu-19 vzrostl o deset na 197. V nemocnicích v kraji je podle těchto dat s covidem-19 hospitalizováno 435 lidí. V středu bylo v kraji provedeno 8835 testů, z nichž bylo pozitivních 2584, tedy 29,25 procenta. V regionu se ale neprovádí pouze testy moravskoslezských pacientů.

Statistika chytré karantény eviduje lidi podle trvalého bydliště. Lidé pocházející z regionu, kteří jsou nemocní, ale žijí například v Praze, jsou tedy i tak vykazováni v Moravskoslezském kraji.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 1405 nakažených. Celkově od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 20.710 lidí.

Rozdílnost údajů hygienické stanice a chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat. Hygienici nemocné do statistiky přidávají až po provedeném epidemickém šetření.

Hygienici v úterý rovněž vydali nové mimořádné opatření, kterým rozhodli, že se od soboty zpřísní pravidla pro poskytovatele sociálních služeb i následné péče. Nebudou moci přijímat klienty ani nové zaměstnance, kteří se neprokážou negativním PCR testem na koronavirus. Test nesmí být starší čtyř dnů.

Zároveň bude takové nařízení platit i pro klienty, kteří se do zařízení budou vracet z domácí péče či zdravotnického zařízení, v němž byli déle než pět dnů.