Festival reBarbora vyprodukoval minimum odpadu, vratné panáky ale nefungují
Festival reBarbora Open Music se v areálu bývalého Dolu Barbora konal 27. a 28. května. Svůj účel podle organizátorů splnil na jedničku.
Trvale udržitelná zábava, což bylo heslo nového festivalu reBarbora Open Music, který se o víkendu konal v areálu Dolu Barbora v Karviné a za cíl si dal minimalizovat dopad na životní prostředí, má smysl. Shodli se na tom pořadatelé akce, kteří po skončení festivalu vyhodnotili přijatá opatření. Výsledkem jejich snažení je jen minimum směsného a plastového odpadu. Některé věci se rozhodli pořadatelé aplikovat i na velký festival Štěrkovna Open Music, který se bude konat koncem července.
„Výsledek nás nadchl. Minimum odpadu bylo zřetelné už během samotné akce. Areál festivalu byl stále uklizený a nikde se nehromadily pytle s odpadky. Po skončení dvoudenního festivalu se nám vše vešlo do čtyř kontejnerů s celkovou kapacitou 4000 litrů. Většinu z toho navíc tvořil papír a sklo. Pokud by festival nebyl do detailu udržitelný, bylo by odpadu pětkrát více,“ řekl za pořadatele David Moravec ze společnosti New Wind Production. Dodal, že některé testované věci organizační tým nadchly natolik, že je aplikují už v červenci na Štěrkovně Open Music. "Jde například o separování biologického odpadu a zbytků jídel. Využívat budeme i vratné kelímky na teplé nápoje," doplnil Moravec.
Naopak jako nepoužitelné pro větší akce pořadatelé vnímají vratné kelímky na tvrdý alkohol – panáky, což zkoušeli jako první v Česku. „U akce rozsahu reBarbory Open Music to ještě šlo. Ale problém je, že jich dodavatel nemá dostatečnou zásobu. Navíc tento systém hodně zatěžuje návštěvníka, když kupuje více panáků pro své kamarády a za každý musí platit zálohu. Náš bezhotovostní systém to trochu vyřešil, ale i tak si myslíme, že pro festivaly toto není vhodné řešení," uvedl další z pořadatelů Matěj Ostárek.
Jen částečně se pak podle něj osvědčily vratné a omyvatelné misky na jídlo. „Misky byly vhodné na pokrmy jako nudle či klobása. Když si někdo dal langoš, už tak úplně vhodné nebyly. Tady by bylo potřeba nabídku produktů rozšířit i o vratný a omyvatelný talíř," vysvětlil Ostárek.
Dopad na životní prostředí pořadatelé minimalizovali ve využívání obnovitelných zdrojů. Posilové autobusy jezdily výhradně na CNG. Hosty festivalu převážela technologická novinka automobilky Renault v podobě jejich vozu Megane E-Tech Electric. Elektřinu pro jednu ze scén vyráběl český vodíkový generátor. reBabora Open Music tak byla teprve druhým festivalem na světe, který takový zdroj elektřiny využil. V areálu festivalu navíc bylo umístěné posezení z recyklovaného betonu, které vyrobil generální partner akce stavební společnost Tomáš STRAUB.
Festival reBarbora Open Music se v areálu bývalého Dolu Barbora konal 27. a 28. května. Vystoupili na něm například David Koller, Richard Müller či kapely Horkýže slíže a Mňága a Žďorp. Návštěvníkům se představila i ukrajinská zpěvačka Myroslava Salijová. Umělkyně našla na Moravě bezpečné útočiště před válkou a pořadatelé festivalu ji pomohli sestavit doprovodnou kapelu, se kterou na akci vystoupila. Zazpívala i píseň o tom, co prožívají lidé prchající před válkou. Tu složila během pobytu v Česku.
Součástí programu byla i scéna Meltingpot, která nabízela diskusní fórum na řadu témat souvisejících s trvalou udržitelností. Prostor pro svou prezentaci pak dostaly v rámci komunitní a rodinné scény i dvě desítky neziskových organizací z Karvinska a Havířovska.