Společnost
24/03/2023 Petr Sobol

Festival udržitelné módy ReFashanda láká na nabitý program i zajímavé prodejce

Černá louka Ostrava bude v pátek a v sobotu, 31. 3. a 1. 4., patřit módě, šperkům, bytovým doplňkům, ale také přednáškám nebo workshopům. ​Proběhne zde festival udržitelné módy ReFashanda 2023.

Vše bude zaměřeno na recyklaci, upcyklaci, udržitelnost, eko výrobky a materiály a řemesla. Součástí ReFashandy bude i Regionální tržiště s prodejem lokálních gastro i handmade výrobků.

ReFashanda proběhne v rámci měsíce udržitelné módy ReFashion. Tento projekt navazuje na mezinárodní iniciativu Fashion Revolution, který vznikl jako reakce na pád oděvní továrny Rana Plaza v Bangladéši 24. dubna 2013. Při této tragické události zahynulo 1130 osob, několik stovek jich bylo zraněno. Fashion Revolution, i ostravský ReFashion, poukazuje na negativní dopady módního průmyslu.

ReFashion zahájí právě dvoudenní prodejně prezentační festival ReFashanda. Páteční program bude dopoledne určen žákům a studentům ZŠ, SŠ a VOŠ. Studenti se díky pracovníkům Muzea tradičních technologií Příbor dozví o textilních materiálech v dobách nouze, připravena je také přednáška o modrotisku nebo praktická ukázka krejčoviny. Studenti Střední školy uměleckých řemesel Ostrava-Zábřeh navrhli vlastní kolekci oblečení, kterou předvedou na módních přehlídkách.

Od 12 hodin je program určen již široké veřejnosti. Připraveno je promítání tematických filmů, přednášky (například na témata renovace krojů, technologie žakárských tkanin, udržitelnost z pohledu společnosti Kofola nebo o historii textilního průmyslu na Krnovsku), ale také módní přehlídka Marva de Luxe, ostravské rodinné značky. I sobotní program bude velmi bohatý a plný zajímavostí - proběhne například beseda s autorem knihy Život na míru Markem Rabijem.

Po oba dny se navíc návštěvníci mohou přiučit něčemu novému. Střední škola průmyslová Krnov připravila řemeslnou zónu s tkaním na ručním tkalcovském stavu nebo tkacím rámu, zájemci se mohou naučit paličkovat, háčkovat, plést nebo tisknout pomocí domácích tiskátek. Ateliér na Tvrzi zase předvede, jak se tká na kolíkovém stávku. K Navzdory se návštěvníci mohou přihlásit na workshop tisk technikou linorytu a za zmínku stojí také možnost přihlášení se na strážnický modrotisk.

Samozřejmostí jsou také prodejci – tvůrci vlastní autorské módy, renovátoři a inovátoři, kteří se snaží dělat svět lepším. To nabídnou eko hygienické potřeby pro dámy, drhané bytové dekorace, svíčky ze sójového vosku, upcyklované módní doplňky z nepotřebného textilu i oblečení, které vzniklo šetrně k životnímu prostředí.

Před pavilonem A se odehraje současně s ReFashandou také Regionální tržiště. Chybět zde nebude výběrová káva, včelařství, ani různé handmade výrobky od šperků po obrazy. Těšit se návštěvníci mohou také na prodej jablek a moštů z Životických sadů, koření, sirupů a bylinek.

Festival udržitelné módy i tržiště jsou přístupné zdarma.

Sdílejte článek