Společnost
11/10/2016 Tomáš Svoboda

Fotbalová šichta v Ostravě: Reprezentaci zkouší zalezlý soupeř i hustý déšť

Potřebují vyhrát. S takovým cílem nastoupili v Ostravě fotbalisté české reprezentace do úterního večerního zápasu proti Ázerbájdžánu. Na vítkovickém Městském stadionu však musejí čelit jak velmi pozorně bránícímu soupeři, tak nevlídnému počasí.

Že to bude pořádná šichta, se ovšem dalo čekat, protože národní tým zatím rozhodně není ve formě. Kvalifikaci o postup na mistrovství světa začal remízou 0:0 se Severním Irskem, po které přišel sobotní „kolotoč“ v Německu a s ním prohra 0:3.

Přestože Ázerbájdžánci stále patří mezi outsidery, mají na rozdíl od českého mužstva ve skupině na svém kontě tučný zisk šesti bodů. A dosavadní průběh zápasu, jehož poločasový stav byl 0:0, ukazuje, že ani jejich výhra nad Norskem nebyla náhodná.

Češi sice měli slibné šance díky Jiřímu Skalákovi nebo Theovi Gebre Selassiemu, ale jinak se proti zalezlému protivníkovi spíše trápí. Nadějný „drive“ z úvodu utkání se po zhruba patnácti minutách vypařil, a tak trochu vlažná, byť na tuzemské poměry stále velmi dobrá, je i podpora z tribun, které bohužel nejsou zaplněny do pověstného posledního místečka.

Ať už se na tom podepsaly ceny vstupenek či nepříjemné deštivé počasí, které láká spíše ke „gaučové podívané“, jisté je jedno. Reprezentační výběr Karla Jarolíma, v jehož sestavě byl od úvodních minut bývalý vítkovický brankář Tomáš Vaclík a taktéž bývalý středopolař Baníku Lukáš Droppa, potřebuje v dalším průběhu pořádně zabrat.

Jinak na svou poslední ostravskou kvalifikační výhru, kterou slavil na jaře 1995 na Bazalech proti Bělorusku (4:2), nenaváže.