Sport
21/05/2018 Tomáš Svoboda

Fotbalový glosář: Každý bod i každý steh se počítá. Zeptejte se Martina Filla

Symbolem drsných bojů o holý život v první lize se o víkendu stal baníkovský záložník Martin Fillo. Důležitý zápas v Karviné (0:0) dohrával po srážce s domácím Jan Šislerem s rozbitou hlavou, kterou mu doktor zašíval přímo na hřišti.

Při pohledu na krvácejícího „týpka“, jehož poznávacím znamením jsou hustě potetované ruce, mohl fanoušek nabýt dojmu, že se ocitl v aréně bojových sportů.

Obětaví pořadatelé s nosítky byli odehnáni. Fillo po rychlém lékařském zákroku odkráčel po vzoru gladiátorů do zámezí, kde mu byla poraněná hlava „ofačována“ tak, aby mohl pokračovat ve hře.

A záložník, který původně přišel do Ostravy kvůli technickým finesám, gólům a finálním přihrávkám, do toho šel znovu a jak jinak než po hlavě.

„Je závěr ligy a každý do toho jde naplno. Myslím si, že všechny zákroky byly fér, a tak to má být,“ řekla po utkání velká zimní posila, která Baníku pomohla k dalšímu záchranářskému bodu.

Fotbal, který se hrál v sobotu v Karviné, byl podprůměrný. Jednu z mála nebezpečných střel vyslal na branku právě Fillo, který však na svoji první trefu v novém angažmá stále čeká.

Jelikož s poraněním hlavy absolvoval už jarní pohárový duel v Mladé Boleslavi, dalo by se jízlivě říct, že zatím nasbíral více stehů. Ale i ty se nakonec, stejně jako ligové body, počítají.

Baník nyní může napočítat celkem 28 bodů, což stačí tak akorát k tomu, aby v sobotním závěrečném zápase proti již sestupujícímu Brnu svoji misi úspěšně dokončil.

„Je to strašně napínavé. Pro fanoušky musí být super, že se hraje do posledního kola. Pro nás to tak dobré není. Chtěli jsme to už v Karviné ukončit a vyhrát, ale rozhodne se v posledním kole,“ dodal Fillo.

V Ostravě mu svědčí spíše role bojovníka než rozdílového hráče, ale podstatné je, že se tomu dokázal přizpůsobit. Hráčů, co se bezdůvodně kácí k zemi, je plná liga.

Baník teď potřebuje takové, co mají kuráž a nefňukají. A to Martin Fillo docela dobře splňuje.

A jak se o víkendu předvedli další fotbaloví raubíři?

Vítkovice vs. Sokolov 4:2. Vítkovice si v neděli řekly o záchranu představením, kterému chybělo jediné. Jistota, že fotbal plný gólů bude nadále patřit do druhé ligy. „To, že na záchranu nebude stačit třicet bodů, jsem určitě nečekal, o to víc teď můžou mrzet zbytečně poztrácené body v průběhu sezony i jara,“ konstatoval trenér Ludevít Grmela. Co bylo, bylo. Pokud Ostravané vyhrají v pátek v Ústí nad Labem, zachrání se a plakat bude soupeř.

Hradec Králové vs. Opava 1:4. S velkou výzvou se poprali velkolepě. Opavané, kteří chtějí druhou ligu vyhrát, potřebovali po třech remízách v řadě opět zabrat naplno. Domácí si mohli dělat zálusk na body zhruba patnáct minut, pak bylo jasno. „Jsem rád, že jsme si odvezli tři body, a v posledním kole tak máme první místo ve svých rukou,“ prohlásil trenér Roman Skuhravý, kterého musí těšit, že si mužstvo ví rady i bez opor, jako jsou Zavadil, Pospěch či Kayamba.

Frýdek-Místek vs. Ústí nad Labem 1:2. Na jednu stranu nazval „sestupový“ zápas zinscenovanou fraškou, na druhou stranu děkoval hráčům a nakonec se pustil do kritiky klubu. Trenér Martin Pulpit zůstal věrný pověsti bouřliváka, což je dobře. Taktizujících chytrolínů, kteří chtějí pouze proplout rozbouřenými vodami, se najde vždy dost. Otázkou je, zda jeho práce, která malátný tým na jaře probudila, bude mít pokračování?

České Budějovice vs. Třinec 0:0. Pořád ještě může v druhé lize vybojovat třetí místo, což by pro Třinec byla velmi pěkná vizitka. „Bod z Budějovic je pro nás slušný. Zápasu chyběly góly, šance na to byly. Oba celky se snažily, ale nedokázaly se prosadit,“ hodnotil smířeně trenér Jiří Neček, který, jak se zdá, konečně naplní ambice třineckého klubu. Patřit do horní poloviny tabulky chce každý rok, ale až letos se povedlo najít tu správnou motivaci.

Sdílejte článek