FOTO: Priessnitzovy lázně i obr. V Bělském lese otevřela Cesta vody
Bělský les v Ostravě má nové velké turistické a rekreační lákadlo. Vznikly tady Priessnitzovy lázně s vodním pramenem a obrovský sedmimetrový obr.
Dlouhá trasa vede mokřady a údolím Výškovického potoka mezi stromy. Na poutníky čeká půl kilometru dlouhý dřevěný povalový chodník zákrutami údolí, vybavený zábradlím se silnými provazy, dřevěné mostky s malovanými hříbky, odpočívadla, lavičky, dřevěné hrací prvky pro děti a zábavné naučné tabule.
Největší lákadlo je připraveno na začátcích trasy povalového chodníku a stezek. Návštěvníci tam najdou efektní členité místo nazvané Priessnitzovy lázně s vodním pramenem, na dolním konci dřevěné cesty pak sedí obrovský sedmimetrový obr.
Jeden z nejúžasnějších projektů v Bělském lese
„Bělský les má rozlohu 160 hektarů a tvoří jakési ostravské plíce. Všichni ho známe, je centrem relaxace a sportu. Je v něm i spousta zákoutí a míst, která nejsou kultivovaná. Ale Cesta vody je jedním z nejúžasnějších projektů, které pro Bělský les vznikly,“ řekl náměstek primátora Břetislav Riger. Zároveň dodal, že další projekt nazvaný Park nad rybníkem Ostrava pro Bělský les připravuje.
Autor projektu Ivan Tachezy prozradil, že jeho obrovský obr dostane na druhé straně rybníka kamaráda. Možná i kamarádku, spojit by je měla lávka či cesta nad rybníkem.
Kdo by si kdy myslel, že Ostrava bude mít Priessnitzovy lázně!
„Bělský les je opravdu největší zelenou plochou v Ostravě. A kdo by si kdy myslel, že Stará Bělá a obvod Ostrava-Jih budou mít i Priessnitzovy lázně?! Ale kolem dokola žije sto tisíc obyvatel a myslím, že si takový projekt zaslouží,“ uvedl náměstek primátora Ostravy Aleš Boháč.
Zahradní architekt Tachezy řekl, že Bělský les má obrovský potenciál, který není využitý. „Dostal jsem za úkol dostat sem lidi z panelákových klícek, aby trochu nasáli atmosféru ze stromů. Cesta vody vznikla tím, že jsme propojili povalovými chodníky, štěrkomlatovými stezkami dva prameny. Z jednoho jsme vytvořili Priessnitzovy lázně a druhý pramen je u kapličky Panenky Marie Lurdské v místě, kterému se říká Staré Lurdy. Pohodlně po ní mohou jít i starší občané. A poučit se a navázat kontakt s přírodou tady mohou i děti. A obr to je takový bonbónek,“ dodal.
Na Cestě vody vysázeli nové vzrostlé lesní stromy
Záměr Cesty vody se objevil v roce 2018, jeho realizace začala loni v prosinci. Celkové náklady nakonec dosáhly 17 663 951 korun bez DPH.
Podle navržených vegetačních úprav bylo vysazeno celkem devatenáct vzrostlých alejových listnatých stromů a šestnáct jehličnatých stromů. Cesta vody také přispívá k zadržování vody v krajině a ke zpomalení odtoku povrchových vod v daném území.
Nejen strážce mokřadů, ale i veselé žížaly, hadí chodník a ptačí hnízda
Autor návrhu projektu chtěl Cestou vody více vtáhnout lidi do prostoru lesoparku a zpřístupnit jim zajímavá, romantická zákoutí Bělského lesa. „Základní myšlenkou bylo propojit dva významné prameny Výškovického potoka povalovým chodníkem a stezkou, která bude zajímavá, poučná, inspirativní a bude přístupná pro všechny věkové kategorie obyvatel,“ řekl.
Po trase naučné stezky si přijdou na své rodiče s dětmi, sportovci, ale i romantické duše. Kromě obra jsou tady veselé žížaly, hadí chodník i hrací prvky – ptačí hnízda. Priessnitzovy lázně jsou odpočinkovou zónu na severní straně území a mají dva bazény, které se nachází u pramene pod Kolibou. „Druhým větším relaxačním místem na jižní straně území stezky je nově rekonstruovaný otevřený pietní prostor u Kapličky Panny Marie Lurdské. Zde se nachází altán s posezením a novou úpravou prostoru pramene,“ prohlásil Tachezy.
Příprava druhé části cesty vody má skončit v listopadu. Ostrava ho bude stavět v příštím roce v koordinaci s rekonstrukcí přilehlého skateparku.
Park nad rybníkem se stane pomyslnou branou do údolí
Park nad rybníkem se stane pomyslnou vstupní bránou do údolí Výškovického potoka z přilehlého sídliště. Dále probíhají intenzivní jednání se soukromými vlastníky o případném odkupu částí lesních pozemků podél Výškovického potoku za účelem zbudování dalších povalových chodníků a rozšíření úprav ve směru ke Kapličce a studánce Panny Marie Lurdské.
Náměstek Aleš Boháč při otvírání Cesty vody připomněl také další projekty, které mají pro Ostravu podobný smysl. „Jsou to Benátky mezi Novou Vsí, Hulváky a Mariánskými Horami, revitalizace a úpravy Černé louky a halda Ema, kde má vzniknout dole parkoviště. Sama halda projde takovými úpravami, aby z ní vzniklo legálně přístupné rekreační místo,“ dodal Boháč.
Zcela nově navrženou aktivitou je Priessnitzova koupel nohou s masáží. Lidé se tady mohou boso procházet studeným vodním tokem po dně dlážděném oblázky rozmanité frakce, čímž dochází k intenzivní masáži.