Společnost
23/01/2024 Petr Broulík

FOTO: V Ostravě začala výstava INFOTHERMA, ukazuje novinky v úsporách energií

Foto: Petr Broulík

Lidé vzali hned v pondělí hlavní výstavní pavilon ostravského výstaviště na Černé louce útokem. Začala tam totiž tradiční výstava INFOTHERMA, která informuje o nejnovějších trendech vytápění, obnovitelných zdrojů a úsporách energií.

Výstava se těší velké přízni návštěvníků i vystavovatelů, kteří letos podle organizátorů obsadili celý pavilon do posledního metru čtverečního. Lidé tu tak najdou 305 domácích i zahraničních firem a organizací, které se nejnovějšími trendy a novinkami ve vytápění a energiích zabývají.

„Každý, kdo uvažuje o energetických úsporách, zateplení svých domů, o výměně kotlů či o pořízení fotovoltaiky, by měl určitě INFOTHERMU navštívit,“ řekl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Na výstavě je devět poradenských středisek

„Výstava je určená lidem, které zajímá, jak pro své domy a byty zajistit teplo, teplou vodu a elektrickou energii, jak tyto domy postavit a co na energiích zlepšit,“ řekla ředitelka ESTAV.cz Dagmar Kopačková. „Smyslem výstavy je nabídnout moderní řešení vytápění, přípravu teplé vody, systémy větrání, ale ukazuje taky pořizovací náklady na ně, protože lidé chtějí vědět, jestli na vybrané řešení budou mít,“ uvedla Kopačková.

Dodala, že letošní ročník přichází v době, kdy stavebnictví v republice docházejí finance. Docházejí městům, obcím, ale i soukromým investorům a hypotéky tomuto problému úplně nepomáhají. Přitom materiálové a energetické nároky výrobců zůstaly vysoké. Velkou pomocí proto pro mnohé návštěvníky mohou být dotační tituly na stavby i rekonstrukce.

Právě proto je na výstavě celkem devět poradenských středisek, třeba o nových kotlíkových dotacích či Zelené úsporám. Právě zástupci ministerstva životního prostředí řekli, že INFOTHERMA nabízí veliké množství nenovějších výrobků v oblastní úspory energií na velmi zhuštěném prostoru.

Křišťálové pampelišky si odnášejí tři výrobky

Nejlepší tři výrobky letošní INFOTHERMY získaly unikátní křišťálové pampelišky, které vznikly ve sklárně předního českého skláře Jiřího Pačinka, jenž je známý svou skleněnou hudební zahradou a křišťálovým chrámem v Kunraticích u Cvikova. Jeho šedesát křišťálových soch doprovodilo Daniela Craiga ve filmu Na nože. Jednu pampelišku vyhrála lehká kompozitní láhev s čistým propanem na kempování do karavanu firmy Primagas, která nezamrzne. Druhou pampelišku získala společnost ISTA moderní ultrazvukový měřič tepla. Třetí pampelišku a nejvyšší místo v internetovém hlasování získal mimořádně ekologický kotel na dřevo a pelety společnost Blaze Harmony z Trnávky.

Výstava INFOTHERMA potrvá na výstavišti Černá louka až do 25. ledna.

Sdílejte článek