Sport
28/05/2021 Petr Sobol

​Franz to dokázal! Trenér Straka dovedl třinecké fotbalisty k záchraně

Známý fotbalový trenér František Straka je vyhlášeným motivátorem. Své schopnosti prokázal i v druholigovém Třinci, se kterým vybojoval záchranu ve Fortuna národní lize.

Legendární Franz se třineckých fotbalistů ujal na konci září, kdy nahradil Svatopluka Habance. V době, kdy do slezského klubu přicházel, byl Třinec na úplném dně tabulky, ze čtyř zápasů měl nula bodů a děsivé skóre 2:13.

Bývalý kouč Sparty, Slavie či Karviné přesto nad nabídkou neváhal. „Moc dlouho jsem to nezvažoval. Téhle šance, kterou jsem dostal, si vážím, zejména v době pandemie. Měl jsem nabídky i ze zahraničí, ale dospěl jsem k názoru, že by bylo velice těžké jít někam, a pak se třeba vracet domů,” říkal po svém příchodu pro klubový web.

Straka věděl, že ho čeká náročná mise, která nemusí dopadnout dobře. Přesně takové výzvy má ale bývalý československý reprezentant rád.

„Já s tím absolutně nemám problém. Velmi dobře znám Karla Kulu (generálního manažera klubu), to hrálo podstatnou roli. Hrávali jsme spolu za nároďák, spoustu zápasů jsme odehráli proti sobě. Hlavní je, že Karel má podobnou náturu jako já, a to je jedna z věcí, která rozhodla, proč jsem tady,” uvedl.

Tým má na víc

Po Strakově příchodu se Fortuna národní liga kvůli koronavirovým opatřením přerušila a znovu se rozběhla až v listopadu. To třinečtí nestačili na Hradec Králové a byli v opravdu složité situaci.

„Za druhý poločas ale musím kluky pochválit, protože dokázali, že jsme schopni čelit i těm mančaftům, které mají jiné cíle, než máme my. Druhý poločas mi ukázal spoustu pozitivního. Doufám, že na něho navážeme v příštím zápase,“ říkal tehdy Straka.

Pak začalo působit jeho kouzlo a Třinec v dalších sedmi duelech ani jednou neprohrál.

Na jaře si sice Slezané prošli další krizí, tu však ustáli, zabrali v pravý čas a díky víkendové výhře proti Blansku se definitivně zachránili. Třinec dokonce poskočil na sedmé místo a v posledním utkání sezony proti Líšni bude chtít uspět, aby svou pozici uhájil. Tabulka je totiž ve své spodní polovině hodně našlapaná a dvanáctý Varnsdorf ztrácí na Třinec jen dva body.

Ať už ale finálový druholigový program dopadne jakkoliv, na záchraně Třince se nic nezmění. „Cítíme obrovskou úlevu a radost, protože jsme naši misi dotáhli do konce. Myslím si, že to bylo zaslouženě. Přicházel jsem v situaci, kdy jsme měli nula bodů a skóre 2:13, bylo to hrůzostrašné,” svěřil se Straka, jehož rukopis byl na herním projevu týmu hodně znát.

„Něco jsme na podzim nastartovali. Hodně jsme pracovali na fyzické kondici, možná i proto kluci nebyli tak čerství. Přesto jsem věřil, že to zvládneme,” dodal Straka, jenž už se dívá dál: „Myslím si, že je to i hozená rukavice, protože tým má na víc, než jen na hru o udržení.“

Sdílejte článek