Společnost
06/09/2022 Petr Sobol

Giboni si v ostravské zoo užívají nový výběh. Znovu jsou ale i ve starém pavilonu

Giboni bělolící v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava už několik týdnů obývají nové chovatelsko-expoziční zařízení. Postupně si zvykají na nové prostředí, které jim nabízí mnohem více prostoru.

Giboni jsou v Ostravě znovu i ve starých prostorech. Jedná se o dva mladé samce, kteří byli do Ostravy převezeni ze Zoo Liberec, kde chystají rekonstrukci prostor pro tyto vzácné primáty. V Ostravě tedy zůstanou jen dočasně.

Nové chovatelsko-expoziční zařízení pro vzácné gibony bělolící bylo v Zoo Ostrava otevřeno před necelým měsícem. Rodina gibonů si na nové prostory zvykala již několik týdnů před tím. Lidé mohou v přírodním výběhu vidět samici se jejími dvěma mláďaty – samičkou narozenou v roce 2015 a o dva roky mladším samečkem. Giboni patří mezi tzv. arboreální zvířata (na stromy vázaná). Ve větvích se pohybují pomocí dlouhých horních končetin ručkováním neboli brachiací. V prostorném výběhu mají k dispozici vzrostlý strom a další část je vybavena lany, kde mohou předvádět svou obratnost.

Expozice pro gibony bělolící nese název Vadtha ni, což v laoštině znamená Chrám gibonů. Stavba je z části zpodobněna jako opuštěný chrám, který postupně zarůstá vegetací. Má tak naznačovat, že největší hrozbou pro tento kriticky ohrožený druh primáta je činnost člověka, který odlesňuje a zabírá plochy původního primárního lesa. Přímou hrozbou je také nelegální lov. Naopak, opuštěnou a nevyužívanou stavbu, třeba i starodávný chrám, si příroda může vzít zpět a pozvolna ji zaroste lesem. Giboni nemusí zmizet z povrchu země. Ještě není pozdě. Chrám gibonů je metafora, jde o „přetahovanou“ mezi člověkem a přírodou. Chrámem a posledním útočištěm gibonů je ve skutečnosti samotný les.

Gibon bělolící je primát vyznačující se výraznou pohlavní dvojtvárností. Dospělý samec je černý s bílými licousy, dospělá samice je béžová s bílými a černými znaky na hlavě. Mládě je po narození zbarvené jako matka, po půl roce změní barvu na černou. U dospívajících samic se černá změní opět na béžovou. V Zoo Ostrava je matka zbarvená béžově, ale obě mláďata jsou černá. Přestože je mladé samičce už sedm let, stále se nepřebarvila. Pokud je v přítomnosti matky, její barvoměna se pozdrží.

Původní prostory ve starém pavilonu primátů ale nezůstaly prázdné, návštěvníci v nich opět mohou vidět tento druh – přechodně zde pobývají dva samci gibonů bělolících ze Zoo Liberec, kde se chystá rekonstrukce jejich ubikací. Po jejím skončení se duo giboních samců do Liberce zase vrátí.

Sdílejte článek