Nejnovější zprávy: Z opuštěných břidlicových chodeb je unikátní turistická atrakce: Flascharův důl Kam dnes na oběd? Do Los Capolitos na burrito nebo quesadillu!

Společnost

Irský kulturní festival v Ostravě letos nebude, nejsou peníze

Největší tuzemská oslava svátku svatého Patrika, která se posledních 11 let konala v Ostravě, letos nebude. Závěrečný koncert Irského kulturního festivalu pořadatelé zrušili kvůli nedostatku peněz.

Zrušení festivalu oznámil jeho pořadatel Jason Fitzgerald, Ir, který dlouhodobě žije a podniká v Ostravě. Akci přitom v posledních letech vzrostla návštěvnost, průměrně se jí účastnilo na 6000 lidí. Závěrečný koncert, na němž vystupovaly irské kapely, byl pro návštěvníky zdarma.

„Důvodem zrušení koncertu je nenaplnění rozpočtu. Přestože byla finanční podpora partnerů festivalu nemalá, nebyl jsem schopný naplnit potřebný rozpočet pro chod koncertu,“ řekl Fitzgerald.

Věří, že za rok bude situace lepší a další ročník festivalu se uskuteční. „I nadále chci, aby tato akce byla pro účastníky zdarma,“ doplnil pořadatel.

Irský kulturní festival byl v Ostravě poprvé v roce 2005. V té době Fitzgerald ve městě žil druhým rokem. Uspořádáním malého koncertu v jednom z klubů ve Stodolní ulici chtěl zahnat smutek po vlasti.

Zájem lidí byl velký a už následující rok se koncert přesunul do sportovní haly nedaleko centra. Akce se postupně rozrostla na týdenní přehlídku irské kultury. Kromě hudby se zaměřila na gastronomii, irské tance, literaturu a divadlo.

„Začínali jsme s návštěvností okolo 300 lidí. Loni jsme zaznamenali víc jak 6000 návštěvníků,“ řekl pořadatel. Irská hudba ve Fitzgeraldově produkci ale v Ostravě s největší pravděpodobností nakonec alespoň v omezené míře zazní.

„Snažíme se zařídit, aby se některé koncerty uskutečnily alespoň v klubu ve Stodolní ulici. Zda se to povede, budeme zájemce včas informovat,“ řekl.