Koncertní sál: Ostrava dosáhla dalšího milníku! A jede se dál!
Projekt rekonstrukce chráněné kulturní památky Domu kultury města Ostravy a přístavby koncertního sálu pokročil. Magazín PATRIOT představí postupně všechny budoucí prostory této unikátní stavby, díky které se již nyní Ostrava propisuje na kulturní mapu Evropy. Víme, kdo tam bude chodit a na co!
I přesto, že již několik měsíců probíhají v území kolem domu kultury přípravné práce, termín ukončení veřejné soutěže na zhotovitele samotné stavby byl dlouho očekáván. Do tendru o rekonstrukci domu kultury a stavbu koncertního sálu se přihlásilo pět zájemců, kteří nabídli cenu díla v takových relacích, které byly současným vedením města Ostravy již dříve deklarovány jako přijatelné. Potenciální zhotovitelé nabídli cenu od 2,7 do 3,7 miliardy korun. „Pozitivně mě překvapil jak počet zájemců, tak nabídkové ceny. Nyní musíme zakázku zadministrovat a ověřit, zdali jsou všechny nabídky v souladu se zadávací dokumentaci. Následně můžeme v projektu pokračovat dál a příznivci nejen umění se mohou na v mnoha směrech výjimečnou stavbu těšit. Je zapotřebí dodat, že projekt má od počátku politickou podporu stran Koalice SPOLU, hnutí ANO, Pirátů i hnutí Ostravak,“ uvedl Jan Dohnal, primátor města. O výběru konkrétního zhotovitele by mohlo být jasno už do konce letošního roku. Samotná rekonstrukce a přístavba sálu by tak mohly být fakticky zahájeny ve druhé polovině příštího roku.
Podobu koncertního sálu Ostrava představila v červenci 2019, kdy vyhlásila výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města. Autory vítězného návrhu jsou studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Americký magazín Architizer zařadil v roce 2021 projekt mezi deset nejočekávanějších staveb světa. Nový komplex bude využíván jako hudební, kulturní, produkční či vzdělávací zázemí a bude zároveň sídlem orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Akvarelová skica architekta Stevena Holla vznikla v úplných počátcích projektu (2018). Znázorňuje Hollův architektonický záměr, kdy stavba dostane Ostravu na mapu Evropy mezi kulturně významné metropole. Ilustrace: Steven Holl
Magazín PATRIOT připravil seriál, ve kterém postupně svým čtenářům představí všechny prostory, které nabídne nejen přístavba koncertního sálu, ale především další části domu kultury. Dozvíte se tak například, že po otevření se Ostrava dočká velkého koncertního sálu s kapacitou 1300 míst, ale i divadelního sálu s kapacitou 490 míst, multifunkčního komorního sálu s kapacitou 515 míst, edukačního centra s kapacitou 200 míst, přednáškového multifunkčního sálu s kapacitou 120 míst, zázemí pro 100 členný orchestr a administrativu Janáčkovy filharmonie Ostrava, nahrávacího studia světových parametrů, restaurace, kavárny, salónků, prostor pro volnočasové aktivity...
"Dům kultury města Ostravy je největším kulturním domem s dlouhodobě nejvyšší návštěvností v Ostravě. Dům navštívilo ročně 200 až 300 tisíc lidí. Po rekonstrukci a přistavbě můžeme dle studie proveditelnosti očekávat roční návštěvnost až 500 tisíc lidí," dodává Jan Žemla, ředitel JFO a jednatel DKMO s.r.o.
Projekt „koncertního sálu“ není jen o přístavbě samotného sálu, ale o rekonstrukci chráněné kulturní památky Domu kultury města Ostravy. Zdroj: Koncertní sál Ostrava
Koncertní sál je spolu s rekonstrukcí domu kultury vlajkovou lodí aktuální transformace města. Celá lokalita se v následujících letech výrazně oživí, ať už jde o proměnu ul. 28. října, revitalizaci přilehlého Sadu Dr. Milady Horákové nebo stavbu vědecké knihovny Černé kostky či parkovacího domu.
Současný stav stavby - listopad 2023. Foto: Radim Kolibík
V příštím díle seriálu představíme chloubu celého projektu: velký koncertní sál.