Nejnovější zprávy: Ostravská laboratoř bude vyšetřovat covid ze slin, stačí zakašlat a plivnout Jak jsem přežila covid, aneb když se člověk dusí, jen když zvedne ruku

Společnost

Kouče Baníku nevyleká ani Barcelona. Změny v týmu jsou však extrém, říká

Čtyřicet let zkušeností a velká znalost fotbalových poměrů dává kouči ostravského Baníku Vlastimilu Petrželovi v mnoha směrech nadhled. Před blížícím se startem druhé ligy, do které baníkovci sestoupili po dlouhých 50 letech, tak zůstává relativně v klidu. Je přesvědčen, že jeho tým hru o rychlý návrat zpět mezi elitu zvládne. A to přesto, že se dává dohromady na poslední chvíli a že v něm zřejmě bude méně nadaných odchovanců, než by si představoval…

Jak je na tom podle vás Baník před nedělním startem druhé ligy, ve které bude všemi brán za atraktivního soupeře a taky velkého favorita?
To bych taky rád věděl. V posledních dnech ještě došlo k doplnění týmu, někteří kluci jsou tady dva dny nebo den. Musíme spoléhat na to, že jsou to většinou zkušení hráči, kteří mají něco za sebou. Neznám ale mužstvo, které by šlo do zápasu bez toho, aby bylo aspoň trochu sehrané. Z toho mám jedinou obavu. Jinak, protože druhou ligu znám, nemám strach z ničeho.

Koho považujete za největší konkurenty v boji o postup?
Nevím, tím se ani nezaobírám. Mě zajímá to, že chceme postoupit a uděláme pro to maximum.

Tým jste na poslední chvíli doplnili zkušeným stoperem Zápotočným, takovou posilu jste jistě uvítal. Dají se čekat ještě nějaké další přestupy?
Ono nebylo jednoduché shánět hráče do druhé ligy. Každý se toho bál. Je to Ostrava, což je daleko od Prahy, takže kdo bydlí poblíž, půjde hrát radši někam tam. Byla to víceméně náhoda. Už jsem byl z toho zoufalý, tak jsem se spojil se Zápotočným, kterého znám. Pak si to přebral Dušan Vrťo a dotahovali to do konce. Nevěděl jsem do poslední chvíle, jestli to dopadne, protože měl ve hře nějaké angažmá a zkoušky. Jsem rád, že to tak dopadlo a musím věřit tomu, že bude hrát tak, jak ho znám.

Počítáte tedy s tím, že bude připraven okamžitě naskočit, i když s týmem není sehraný?
Počítat s ním musíme, kvůli tomu jsme ho přivedli. Víme, že jsme dostávali v přípravě hodně gólů a věřím, že Tomáš to ukočíruje. V Příbrami to byl král zadních řad a hrál velice dobře. Tady to bude mít těžké, kluky ještě pořádně nezná, ale měl by to zvládnout.

Takže jste s aktuální podobou kádru spokojený?
Nerad to hodnotím před sezónou. Dejte mi čas na to, abych mohl říct, zda jsem nebo nejsem spokojený. Je to samozřejmě jiný kádr, než byl na jaře. Situace jde trošku proti filozofii, se kterou jsem do Ostravy šel, protože do mužstva se dostanou tak dva, možná tři, odchovanci, když to půjde všechno hezky. Což je problém. Myslím si, že ti kluci jsou šikovní, nakonec to i dokázali. Je to všechno z obavy, že druhá liga je nějaká pralesní soutěž. To není. Jistě, nemůžete nic dělat proti tomu, když někam přijedete a rozhodčí proti vám pískne penaltu a vyloučí hráče a je po zápase. To jsem tady na Ostravsku taky zažíval, když jsem přijel s Vlašimí. Ale fotbalově se dá ve druhé lize přehrát každý soupeř.

Kvůli odchodu kapitána Holzera do Sparty a zranění Brazilce De Azeveda budete mít starosti hlavně na stranách hřiště. Vidíte to jako velkou komplikaci?
Carlos by nám hodně pomohl, to by byla asi největší posila. Je to ideální typ hráče na tuhle soutěž. Nebojí se hrát, vzít si míč a odpovědnost na sebe, což dokazoval i v lize. Bohužel, stalo se to, co se stalo. Přitom z Brazílie přijel opravdu nadupaný, klukům utíkal. Byl perfektně připravený, protože celou dobu trénoval a chtěl hrát velice dobře. Je to zákon schválnosti, ten nám bude hodně chybět. Škoda taky mladého Granečného, který si zlomil dva prsty, nedokážu odhadnout, kdy bude nebo nebude hrát. Jinak jsme na strany zatím moc neposílili. Zůstal nám na pravou stranu Mondek, který by potřeboval konkurenci jako koza drbání, protože je potřeba, aby tam od něj byla finální přihrávka, gól. On se hodně snaží, na tréninku pracuje dobře, ale v utkání je jeho produktivita malá. Na druhou stranu nám zůstal Helešic, který nemá skoro žádné zkušenosti, i když se hodně snaží. Ale to se všichni hrozně moc snaží, nemůžete nikomu nic říct. Je tady sice pár lemplů, ale to se vyčistí samo v kabině.

Dá se říct, na jaké umístění bude Baník cílit během podzimní sezóny?
Víte, co? My jsme jediné mužstvo, které se staví úplně nanovo, což je velká nevýhoda. V Olomouci to doplní jedním dvěma hráči a to samé je v dalších klubech, jak jsem sledoval soupisky. My jsme v tomto směru extrém a máme nejvyšší cíl, takže to bude pro kluky na psychiku pěkná řacha. Nebude to jednoduché. Nechci ale od začátku něco dohánět, i když je logicky možné, že se mužstvo bude několik zápasů sehrávat. Hráči ale vědí, že nemám strach ze žádného zápasu. Žádný soupeř mě nevyleká. I kdyby přijela Barcelona, budu se snažit, aby byli dobře připravení a aby si věřili.

Přesto asi představu o síle druholigových soupeřů máte…
Byl jsem se podívat samozřejmě na Znojmo (Baník na jeho hřišti v neděli začíná sezónu, pozn. red.) a taky další soupeře, máme to zmapované všechno. Uvidíme. Zdálo se mi, že jsme na tom určitě líp po fyzické stránce, ale znáte to. V jednom zápase se dokáže i chromý vyhecovat, hlavně proti Baníku.

Jakou roli může hrát fakt, že Baník bude v každém zápase favoritem?
Pro mě žádnou, ale pro některé kluky asi jo, hlavně pro ty, kteří trpí trémou. Naštěstí si mohli zkusit jarní sezónu v první lize. Myslím si, že jsme hráli velice dobrý fotbal a ostudu neudělali. Chybělo strašně málo. Kdyby neměli podělanou sezónu před tím, v pohodě bychom se zachránili i s mladýma.

V rámci předsezónních prognóz na téma „Baník a druhá liga“ přineseme na webu Magazínu PATRIOT v dalších dnech také rozhovor se sportovním manažerem klubu Dušanem Vrťem.