Společnost
01/02/2016 ČTK

Lidé spali na krajském úřadě. Chtěli být první ve frontě na kotlíkové dotace

V obležení se ocitl moravskoslezský krajský úřad, který dnes začal přijímat žádosti o dotace na výměnu starých neekologických kotlů. Žadatelé k úřadu přicházeli už od nedělního rána, odpoledne čekající byli vpuštěni do vestibulu a přibližně 180 jich v něm přenocovalo.

Někteří se vybavili i termoskami s teplým pitím či skládacími židlemi. Varné konvice i čaj pro žadatel připravil také úřad. Kraj sice značný zájem předpokládal, ale takový nápor neočekával, řekl Afana Nazim z odboru regionálního rozvoje a cestovního ruchu.

„Nad ránem, když přicházely větší a větší davy, tak už jsme se do úřadu nevešli a lidé museli čekat venku. Přiznám se, že jsme nečekali tak velký zájem, vypsali jsme dostatečně velkou alokaci tak, aby se dostalo na každého, ale toto předčilo naše očekávání,“ uvedl Nazim.

Podle něj k zájmu přispěla například skutečnost, že kraj i řada měst a obcí v regionu k dotacím přispívají ještě vlastními prostředky.

Výrazně pomohla i mediální kampaň, protože v kraji se pořádaly na téma dotací semináře, například v Ostravě se lidé mohli poradit přímo v informačním stánku a řadu informací zájemci mohli najít i na speciálních webových stránkách.

Kraj má pro žadatele aktuálně připravenu půlmiliardu korun. Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150.000 korun. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle.

Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu či tepelné čerpadlo je nejvyšší. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina.

Pětiprocentní příspěvek pak přislíbil i kraj a další podporu slíbily i desítky měst a obcí v regionu. „Kdyby nás každý požádal o tu maximální částku, tak dejme tomu, že to vyjde zhruba na 3300 žadatelů,“ uvedl Nazim.

Už okolo 08:00 bylo na úřadě odhadem okolo 500 lidí a další stále přicházeli. Žádosti je navíc možné zasílat také poštou.

„Největší boom zažijeme dneska a pak už to bude pozvolnější. Nepředpokládám, že by nám ta alokace měla dojít,“ uvedl Nazim. Pokud se peníze nevyčerpají dříve, bude kraj žádosti přijímat až do 29. dubna.

Jedním z žadatelů byl i Libor Krajčí z Dolní Lutyně na Karvinsku, který na úřad dorazil v neděli okolo 21:00, dostal pořadové číslo 48, žádost podal okolo 08:00.

„Když jsem se rozhodl, tak už jsem do toho šel,“ komentoval s úsměvem své mnohahodinové čekání. Už dříve s pomocí dotací vyměnil okna, zateplil fasádu a stropy, rozhodl se tedy i pro obměnu starého kotle, který vystřídalo tepelné čerpadlo.

Celkově ho vyšlo na 178.000, při započtení všech příspěvků by měl získat dotaci 150.000 korun. „Musím pochválit úřad, měli to velice dobře zorganizované,“ uvedl Krajčí.

O dotaci přišla požádat i paní Karla z Bohumína na Karvinsku, která využila možnosti, že bylo o peníze možné žádat zpětně od 15. července 2015. Na dotaci tak mohli dosáhnou i lidé, kteří už kotel vyměnili dříve. Přiznala, že přišla hned první den, protože se obávala, že peníze budou vyčerpány.

„Hodnotím to jako tlupu žebráků čekajících na banány, je to docela ponižující, ale nedá se nic dělat, když něco chcete, tak to vypadá asi takhle,“ konstatovala žadatelka, před níž stály desítky zájemců.

Na projekt obměny neekologických kotlů Česko získalo z unijních dotací devět miliard korun a do roku 2020 ministerstvo životního prostředí očekává, že by mohlo být vyměněno až 100.000 kotlů.

Jen v Moravskoslezském kraji, kde je dlouhodobě nejhorší kvalita ovzduší v zemi, by to podle předpokladů mělo být 15.000 kotlů.

Sdílejte článek