Nejnovější zprávy: Jsem PROočkovaný. Mám PROTIlátky. Začala kampaň na podporu očkování Z bývalé průmyslové haly bude unikátní objekt pro sport a kulturu

Společnost

Mám dobré zprávy, řekl hejtman po jednání krizového štábu

​Hejtman Ivo Vondrák sdělil novinářům po dnešním jednání krizového štábu několik dobrých zpráv.

Ilustrační foto: Petr Broulík

„Zdravotníci byli ve čtvrtek schopni odebrat 946 vzorků v kraji, což jsme si dali minulý pátek za cíl. Jen tři a půl procenta bylo pozitivních na Covid-19 a úplně nejlepší zpráva je dnes to, že koeficient reprodukce koronaviru, tedy kolik jeden nakažený nakazí dalších lidí, klesl z 1, 61 na 1, 34. Doufejme, že nám to vydrží,“ řekl hejtman.

Kraj bude muset v dalších dnech řešit takzvanou repatriaci. „To znamená, že budeme muset řádově asi šestnáct set lidí dostat zpátky do našeho kraje. Musíme k nim přistupovat jako k potencionálně nakaženým. Takže není možné, aby jeli do návratu domů standardním vlakem. Jsou dva kanály. Buď přiletí na Ruzyň, kde je roztřídí a pošlou je nasmlouvanými autobusy do Svinova. Tam si je náš úřad roztřídí a autobusy je rozvezou po kraji. To začne už zítra, kdy se vrací první Češi ze Španělska,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Do kraje také míří 50 tisíc litrů desinfekce, které kraj rozdělí na obce s rozšířenou působností, stejně jako tam ještě dnes dopraví 22 tisíc roušek a jedenáct set respirátorů FFP 2 a 4 400 šitých ústenek.

"A 115 tisíc chirurgických roušek k došití. Budeme si tedy vlastními silami tyto ochranné pomůcky vyrábět,“ vypočítával dnes pomoc krajský hejtman.

Náměstek hejtmana Jiří Navrátil řekl, že z popudu nařízení vlády studentům úřad nařídil už sedmačtyřiceti z oslovených tří set studentů středních škol a vysokých škol, aby v pondělí nastoupili do sociálních služeb na území kraje.

„Vyzýváme sociální pracovníky, kteří potřebují takto pomoci, aby se nám přihlásili. Zatím máme k dispozici oněch tři sta studentů, kteří se přihlásili dobrovolně. Až všechny, zařadíme, budeme to dalším studentům už muset nařizovat. Máme jich po celém kraji na 1 800,“ řekl náměstek Jiří Navrátil.

Ivo Vondrák představil také ochranný štít, který vyrobili na VŠB-Technické univerzitě. „Dnes jsou také v testování první štětečky, které ve VŠB vyrobili na tiskárnách, a ověřujeme jejich funkčnost. Pokud to klapne, bude to velký průlom. My totiž neustále bojujeme s nedostatkem těchto štětečků do testů. Dnes už je to téměř kritická cesta, jak zajistit testování u osob,“ řekl hejtman.

Ivo Vondrák také tlumočil také prosbu Finančního úřadu v Ostravě. „Prosí klienty, aby se nepokoušeli vytvářet fronty před úřadem. Není k tomu důvod. Ať pro podávání daňových přiznání za minulý rok využívají možnosti odeslat je poštou nebo internetem. Protože jak se budou před úřadem shlukovat, tak je to vždy velké riziko,“ upozornil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.