Společnost
12/06/2024 Petr Sobol

Město jako obývák. MAPPA představuje novou výstavu

Foto: se souhlasem MAPPA

Na náměstí, parky, ulice a další veřejná prostranství můžeme pohlížet jako na pomyslný obývák města. Jak tvořit kvalitní prostranství, aby byla příjemná a bezpečná a lidé v nich rádi trávili čas?

To představuje výstava, která je nyní k vidění v prostoru Za výlohou v Městském ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) na Nádražní 17.

Nová výstava ukazuje, na co je důležité myslet při plánování ulic, náměstí, parků a dalších veřejných prostranství. „Je to trochu jako při plánování obýváku doma – jaké bude mít stěny, podlahu a čím ho vybavíme, aby co nejlépe vyhovoval našim potřebám a cítili jsme se v něm dobře,“ přibližuje ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil. „U veřejných prostranství se zabýváme jejich ohraničením, povrchem či vybavením, řešíme umístění stromů, kudy a jak se budou lidé pohybovat a jakou má mít daný prostor atmosféru," dodává.

Výstava se dotýká i dalších témat. Jsou jimi například údržba veřejných prostranství nebo adaptace města na změnu klimatu, kdy představuje řešení v podobě umisťování prvků modrozelené infrastruktury. Ty pomáhají se zadržováním dešťové vody a odolností proti výkyvům počasí.

Výstava zdůrazňuje, že správně uspořádaná prostranství doplněná vhodným vybavením poskytují lidem prostor pro pestrou škálu aktivit. Taková místa jsou atraktivní a často vyhledávaná, lidé se v nich rádi setkávají, tráví zde čas nebo jim dávají přednost při chůzi městem. Lidé pak svou přítomností dodávají městu energii a oživují jej.

Návštěvníci výstavy se také seznámí se 7 lokalitami, jejichž veřejná prostranství se brzy promění. „Právě na těchto projektech návštěvníkům představíme nedokonalosti současného stavu a rovněž možnosti, které tato místa mohou po budoucí proměně nabízet,“ doplňuje Ondřej Vysloužil. Jedná se o prostranství, na jejichž rozvojových plánech se ateliér MAPPA podílel, například náměstí SNP v Zábřehu, Černá louka, okolí městských jatek v centru Ostravy nebo rekreační plocha v městském obvodu Plesná.

K výstavě je připraven také doprovodný program. MAPPA už tradičně nabízí školám edukační aktivitu, která nejdříve žáky zavede ven do ulic města, kde pod vedením lektorů prozkoumají, z jakých prvků jsou veřejná prostranství ve městě uspořádaná. Na závěr si pak vyzkouší jedno navrhnout.

Pro veřejnost je 13. června připravená komentovaná prohlídka výstavy s jejími autory, architekty Vendulou Benešovou a Pavlem Řihákem. V rámci Ostravské muzejní noci, která se uskuteční 15. června, si pak návštěvníci mohou vyplnit zábavný kvíz související s tématem výstavy a vyhrát drobné dárky.

Sdílejte článek