Společnost
01/03/2021 ČTK

Moravskoslezští policisté kontrolují řidiče i cestující z vlaků, mají více než 100 stanovišť

​Policie v Moravskoslezském kraji dnes začala kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy.

Hranice okresů lze ode dneška překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Policie kontroluje při cestách mezi okresy nejen řidiče, ale například i cestující z vlaků či autobusů.

Má přes 100 kontrolních stanovišť, na kterých hlídkuje několik stovek policistů, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

V celé republice od půlnoci začala kvůli zhoršování epidemie koronaviru platit další omezení, zpřísnila se pravidla pro volný pohyb lidí, zavřely se školky a zbývající otevřené školy a také další obchody a provozovny služeb.

Na kontrolách v Moravskoslezském kraji se podílejí různí policisté. Do opatření se tak zapojila například pořádková, cizinecká či dopravní policie, ale třeba i služba kriminální policie a vyšetřování.

"V silničním provozu se hlídky zaměřují nejen na páteřní komunikace, ale i na silnice nižších tříd či železnice," uvedla Jiroušková.

Už od rána lidé na sociálních sítích sdílejí místa, kde policisté nové nařízení kontrolují. Mnozí se také dotazují, kde je možné se policejním hlídkám vyhnout. Někteří poukazovali na to, že kvůli kontrolám vznikaly kolony, například na silnici mezi Ostravou a Havířovem.

Policie ale odmítá, že by důvodem kolon byly policejní kontroly. Podle Jirouškové je například dopravní situace mezi Ostravou a Havířovem v ranní špičce i jindy obvykle problematická. "Musíme se důrazně ohradit, není to z důvodů kontrol," řekla mluvčí.

Policie dnes zatím kontroluje bez pomoci vojáků. Od úterý by ale v celé zemi mělo s dohledem nad dodržováním nových restrikcí proti šíření koronaviru pomáhat 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy.

Dohromady má být na kontroly nasazeno přes 30.000 lidí, uvedl v neděli náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Policisté mají v Česku hlídkovat na významných dopravních tepnách na 500 stanovištích, která policie vytipovala.

Přísnější opatření mají podle pátečního rozhodnutí vlády platit do 21. března.

Sdílejte článek