Nejnovější zprávy: Helga Čočková. Velký talent z Ostravy měl smůlu kvůli komunistům ​Nemocnice Valašské Meziříčí se pyšní novým počítačovým tomografem či pohodlnějšími postelemi

Společnost

Na Colours of Ostrava prší, vše jde ale podle plánu. I nové album Polky Marie Peszekové

Známá a provokativní polská zpěvačka a herečka z filmů režisérů Agnieszky Hollandové a Jerzyho Stuhra Maria Peszeková dnes v Ostravě na festivalu Colours of Ostrava představila nové album Karabin.

Během hodinového koncertu ale zazněly i její starší skladby. A také jedna převzatá píseň. Z repertoáru amerického zpěváka a producenta Pharrella Williamse si vybrala píseň Freedom.

V Česku letos polská umělkyně vystoupí ještě jednou. Koncem července i na festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně na Opavsku.

Na Colours of Ostrava se Peszeková představila už v roce 2013 na jedné z menších scén. Tehdy byla pro publikum velkým překvapením. Letos se na festival vrátila už jako jedna z hlavních hvězd. „Ten posun je logický. Jde o jednu z nejznámějších polských zpěvaček a hereček,“ uvedl mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

I samotnou zpěvačku, která produkuje otevřené, emotivní a silně provokativní písně, tři roky starý úspěch překvapil. „Tehdy jsem takovou reakci nečekala. Hudba ale naštěstí hovoří mezinárodním jazykem. Její energie je dobře přenositelná,“ řekla dnes ČTK.

V Česku se umělkyně, které se také říká polská Pink, letos představí ještě jednou. Na festivalu Štěrkovna Open Music v Hlučíně na Opavsku vystoupí 30. července. Dnešní koncert se od toho připravovaného ale bude lišit.

„Vždy záleží na publiku. Tady (na Colours of Ostrava) je více intelektuální. Předpokládám, že na Štěrkovně to bude zase více uvolněné a punkové,“ uvedla.

Festival se letos potýká s nepřízni počasí. Pršelo ve čtvrtek a vytrvalé deště se vrátily i dnes. Travnaté plochy jsou hodně rozbahněné. Podle Sedláka ale počasí nemá vliv na průběh festivalu.

„Hrajeme podle plánu. Žádné změny v programu nemáme. V rámci možností řešíme vzniklé louže. Rozvážíme strusku, štěpku a palety,“ řekl Sedlák. Dodal, že dnešní program je postaven na silných ženských osobnostech. Návštěvníkům se totiž dnes ještě představí Victoria Hannaová z Izraele rapující starověké židovské texty či electroswingová zpěvačka Caro Emeraldová.

Celkem letos festival nabízí rekordních 20 scén a 350 programových bodů. Vystoupí na něm 1600 hudebníků, divadelníků, řečníků i členů uměleckých týmů. K hlavním hudebním hvězdám patří legenda taneční hudby Underworld, britský písničkář Passenger. Jejich vystoupení se uskuteční v neděli.

Letos do Ostravy přijede 76 zahraničních a 54 domácích kapel a hudebníků, kteří nabídnou zážitky z mnoha žánrů, od elektroniky, přes world music, rock, pop či jazz až po reggae.

Objeví se zde zástupci hudebních scén z celého světa, například z Nového Zélandu, Islandu, Austrálie, Mali, Kamerunu, Ghany, Konga, Ukrajiny, Izraele či Jižní Korey. Z českých kapel zahrají například Monkey Business, Mydy Rabycad, Lake Malawi, Barbora Poláková, Ohm Square, Republic of Two, DVA, Ivan Hlas Trio, Už jsme doma, Terne Čhave a další.