Nejnovější zprávy: V rozvodněné řece uvízlo auto, řidič se dostal na břeh, ženu zachránili hasiči Nový trend: Majitel restaurace na plac nebo do kuchyně!

Společnost

Na nádraží v Bruntále unikla kyselina chlorovodíková

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly dnes odpoledne na železničním nádraží v Bruntálu u úniku kyseliny chlorovodíkové přes vrchní plnící víko prostředního z pěti stojících vagónů.

Foto: Hasiči

Z nádraží bylo evakuováno pět desítek osob, nikdo nebyl zraněn. Hasičům se únik podařilo zastavit za deset minut hlavně tím, že ochlazovali plášť přeplněné a pravděpodobně i přehřáté cisterny vodou," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Železniční doprava z Krnova a Olomouce byla zastavena, je předpoklad, že bude brzy - ještě během odpoledne - obnovena.

Operační středisko hasičů bylo o úniku kyseliny informováno ve čtvrtek krátce před druhou hodinou odpolední. Na bruntálské nádraží vyjela jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice Bruntál, společně s ní dvě jednotky dobrovolných hasičů - Bruntál a Krnov, a také drážní hasiči (SŽDC).

Do Bruntálu vyjel také chemický vlak se specializovanými vozidly a výbavou ze stanice Ostrava-Zábřeh, ten se ale mohl po několika kilometrech vrátit na základnu. Zasahující hasiči v ochranných protichemických oblecích nakonec prošli pečlivou očistou v dekontaminační sprše.

Vagón s unikající kyselinou stál na šesté koleji od nádražní budovy. Evakuovaní lidé z nádražní budovy buď odcestovali vlakem, nebo odešli domů. Hasiči vytýčili ochranné pásmo v okruhu 500 metrů. Vlak s pěti vagóny s kyselinou již odtáhla lokomotiva do cílové bruntálské firmy.

Do kolejového svršku před nádražní budovou vyteklo podle prvních odhadů několik desítek litrů kyseliny, přesné množství bude známo po převážení cisterny.

"Na nádraží se nyní vyšetřuje příčina úniku, mezi hypotézami je přílišné naplnění cisterny, spojené se zvýšením objemu chemikálie slunečním svitem a nedotažením některých šroubů.," dodal Kůdela.