Kultura
15/05/2024 Jaroslav Baďura

Největší divadelní festival v historii Shakespearovských slavností uvede novinky i derniéru

Foto: Pavel Mára

Letní shakespearovské slavnosti odstartuje komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Zkrocení zlé ženy bude ke zhlédnutí naposledy.

Již téměř dvě dekády patří v Ostravě léto anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní, již sedmnáctý ročník shakespearovských slavností, otevře komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketmaster a na stránkách festivalu www.shakespearova.cz.

Žije-li láska z hudby, hrajte dál!

Festival zahájí nová komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Ztracené dědictví, identita zmatená převleky a komické zvraty - to všechno a mnohem více nabízí novinka v režii Vojtěcha Štěpánka, který již pro festival zpracoval oblíbený tittul Zkrocení zlé ženy.

Foto: Pavel Mára

„Shakespearova hra Večer tříkrálový patří k nejkrásnějším svátečním komediím anglické renesance. V mnohém ohledu navazuje na Shakespearovy rané hry, ale zároveň předjímá témata, motivy a obrazy her pozdních,“ říká k příběhu překladatel Martin Hilský.

V komedii plné intrik a romantických zvratů uvidí diváci komika Vladimíra Poláka - známého protagonistu uskupení Tři tygři, dále Jiřího Sedláčka, Kamilu Janovičovou, Kristýnu Leichtovou, Petra Buchtu a další.

Filip Březina králem, Anna Fialová princeznou!

V inscenaci Marná lásky snaha, komedii intelektu a lásky, na jejímž počátku stojí čtyřnásobná přísaha askeze, se v režii Filipa Nuckollse představí charismatický Filip Březina jako král navarský.

Roli francouzské princezny, která přiměje krále zpochybnit svá rozhodnutí, si zahraje Anna Fialová, která vzpomíná na své první účinkování na Slavnostech: „Bylo mi tam tenkrát moc dobře a letos je tu neskutečně boží parta lidí. Baví mě letní večery, vlastně i ty studenější a klidně i malinko deštivější.“

Aniččin herecký partner Filip Březina si naopak v plenéru zahraje úplně poprvé a k nabídce Letních shakespearovských slavností říká: „Nerozmýšlel jsem se ani vteřinu, protože jsem si hraní na Slavnostech chtěl vždycky vyzkoušet. Láká mě to. Navíc jsem vždy hrál pouze v Shakespearových tragédiích. Takže vyzkoušet si komedii pro mě bude příjemná změna.“

V dalších rolích se můžeme těšit na Petra Čtvrtníčka, Václava Koptu, Jiřího Vyorálka, Annu Kameníkovou, Lukáše Příkazkého, Leoše Nohu nebo Lucii Polišenskou.

Na programu jsou i populární stálice

A co dalšího je na repertoáru? Diváci se dočkají loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu zažijí magickou Bouři, nesmí chybět krutovládce Macbeth, milovníky kvalitního divadla příjemně ovane Zimní pohádka a od srdce se zasmějí se Snem noci svatojánské . Neuvěřitelně oblíbená komedie Zkrocení zlé ženy se letos se slavnostmi rozloučí.

Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2024 se konají netradičně dříve – od 8. července do 11. srpna na Slezskoostravském hradě. Na programu je 8 titulů a 25 představení.

Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespearova.cz nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. Aktuality a zajímavosti nabízí sociální sítě festivalu.

Sdílejte článek