Nejnovější zprávy: Z centra Ostravy do Kunčic nepojedou dva týdny tramvaje Ředitelka ZŠ: Uzavření škol vítám, někteří rodiče už byli agresívní a mluvili o genocidě

Společnost

Nemocnice si mohou vydechnout, ale hrozí britská mutace, varuje hejtman Vondrák

​Epidemie covid-19 v kraji nabrala trend uklidnění, ale další komplikace v situaci s koronavirem hrozí.

Ilustrační foto: Archiv

Řekl to dnes po jednání krizového štábu Moravskoslezského kraje jeho šéf, hejtman Ivo Vondrák.

„Zátěž nemocnic výrazně poklesla, dnes máme na standardních lůžkách 628 hospitalizovaných, na takzvaných intenzivních lůžkách jen 123 pacientů a 67 na umělých plicních ventilacích. Všechno to jsou čísla, která postupně klesají,“ řekl hejtman.

Dodal, že také zdravotníci už nejsou tak výrazně nemocní jako v minulých měsících a týdnech. „Nemocnice si tak mohou trošku oddechnout."

Bohužel se v posledních dnech objevuje také v Moravskoslezském kraji první případy mutace „britského“ koronaviru.

„Krajská hygienická stanice odeslala do speciálních laboratoří 68 vzorků na toto podezření, aby se ověřilo," informoval hejtman.

„Začínáme se ale všichni obávat, že se tato vysoce infekční nová mutace viru k nám vbrzku dostane a bude mít vliv na nemocnost v kraji. Takže situace v nemocnicích je optimistická, ale britská mutace nám může zkomplikovat život,“ obává se Ivo Vondrák.

Dodal, že další problém vidí s iniciativou Chcípl PES, kdy i v kraji řada restaurací a barů přes zákaz provozu o víkendu otevřela.

„Musela to řešit policie a ve čtyřech provozovnách se situace vyhrotila tak, že nebyla přijatelná. Tato zařízení budou nahlášena na obce s rozšířenou působností a budou řešena ve správním řízení,“ řekl hejtman.

Proočkováno je už přes 21 tisíc obyvatel kraje

Hejtman kraje potvrdil, že v následujících dnech se budou krátit počty dávek vakcín od firmy Pfizer.

"To je nepříjemné, protože musíme krátit množinu lidí, které budeme dále očkovat. Protože se blížíme k fázi, kdy budeme očkovat podruhé. Proto jsme museli velice pečlivě od sebe oddělit prioritní skupiny lidí, které nyní musíme očkovat i tím sníženým počtem vakcín - především lidi, které je třeba naočkovat druhou dávkou. Pokud tito lidé nedostanou druhou dávkou, mohou onemocnět covidem-19. Toho se chceme vyvarovat. Další prioritní skupinou jsou lidé nad 80 let a třetí skupinou jsou praktici a ambulantní specialisté," zdůraznil hejtman.

Doplnil, že do dnešního dne kraj dostal celkem 30 630 dávek vakcíny Pfizer a 8 400 dávek vakcíny Moderna.

„Proočkováno je v kraji 21 190 lidí, nyní očkujeme seniory a zaměstnance v sociálních domovech dávkami, které přišly minulý týden. Skoro postavené je už velké očkovací centrum pro veřejnost, ale nemá smysl ho zatím otvírat, protože nemáme kým toto centrum obsadit,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.