Společnost
22/10/2022 Petr Broulík

Obrazem: zámek Linhartovy se otevřel po rekonstrukci návštěvníkům

​Poprvé po téměř dvou a půl letech rekonstrukce se dnes po poledni otevřel návštěvníkům opět zámek Linhartovy ve Městě Albrechticích na samé hranici s Polskem.

I přes špatné počasí tuto příležitost využil až překvapivý počet lidí jak z české, tak i polské strany, kteří si pochvalovali obnovenou podobu zámku.

Nejšťastněji mezi všemi těmi lidmi vypadal kastelán zámku Linhartovy Jaroslav Hrubý. A to i přesto, že byl dnes doslova v jednom kole a kromě interwiew médiím stačil restaurovaným zámkem dokonce provést i autobus plný polských turistů. A že jim bylo co ukazovat!

V prvním patře zámku je rozsáhlá výstava řady současných výtvarníků, některé jejich práce velmi pobaví svou groteskností či humorem. Lze tu však vidět i dobová umělecká plátna a dobový nábytek. V přízemí mohli všichni návštěvníci vidět asi nejrozsáhlejší sbírku různých pohádkových postaviček a příšerek z pozůstalosti věhlasného českého keramika Jana Kutálka.

Kromě nich lidé mohli vidět vzorek papírových modelů hradů a zámků ze sbírky Petra Voráče, která bude ve větší míře otevírat na jaře už regulérní sezónu na zámku.

Mají nové stropy, lustry, vyměněná okna, krásné podlahy

Rekonstrukce zámku Linhartovy, který leží hned vedle hraniční Opavice, trvala téměř dva a půl roku. „První firma trochu přecenila své síly a musela nastoupit druhá a místní. A to už jsem si chrochtal blahem, jak to všechno tady nádherně opravili,“ říká Jaroslav Hrubý, připomínajíc, že je rovněž původně stavař.

Finance na rekonstrukci dodala i Evropská unie, celkem vyšla rekonstrukce na 30 milionů korun. Projekt připravil bývalý starosta Města Albrechtic Luděk Volek a týkal se tří zámků, kromě zámku Linhartovy také zámku Slezské Rudoltice a polského zámku Moszna.

„Dnes jsme zámek jako první z nich otevřeli. Máme v devíti místnostech nové stropy restaurované do původního stavu. Máme zpět krásné lustry, které se kdysi rozkradly, nové zámecké dveře, vyměnilo se všech sto padesát oken na zámku, máme krásné dřevěné podlahy. Před zámkem se opravily zídky, vznikl okrasný plot, kolem zámku jsou dlažební kostky a je tu překrásný bezbariérový výtah,“ říká nadšeně kastelán, který na zámku působí od roku 2001.

Na příští rok kastelán vyrábí nádherné papírové sochy

A chystá překvapení. Už nyní má Jaroslav Hrubý totiž ve svých kancelářích několik desítek opravdu působivých papírových soch, které příští rok obsadí veškeré zámecké komnaty. A bude jich mnohem více, než jich je v neveřejných prostorách zámku dnes. Ostatně už letos šestadvacet z těchto soch viděli v Senátu naši zákonodárci a sklidily tam nebývalý ohlas.

Jsou mezi nimi zástupce šlechty, kuchaři, dvorní dámy, tanečníci, malíři, karbaníci. Lidé z těchto soch dnes mohli vidět dva zbrojnoše, kteří střežili schody do prvního patra. Ze schodiště do druhého patra pak koukala na návštěvníky otevření zámku i obrovská papírová socha Maxipsa Fíka.

Přestože zámek bude do příštího jara odpočívat, zájemci o jeho prohlídku mají ještě letos příležitost zámek navštívit ještě tento týden v úterý, středu, čtvrtek a v pátek vždy od 10 do 14 hodin. V sobotu 29. října se před zámkem od devíti hodin uskuteční Zámecký jarmark, při němž návštěvníci zažijí cirkus trochu jinak a různou živou hudební produkci.

V tentýž den v 18 hodin večer je pak kastelán Jaroslav Hrubý zve na večerní prohlídku zámku a vše ukončí závěrečný ohňostroj.

Sdílejte článek