Společnost
05/09/2018 Tomáš Svoboda

Ojedinělý projekt pokračuje: Skupina Agel otevřela v Českém Těšíně další střední školu

Loni otevřeli první Střední zdravotnickou školu v Ostravě, teď přidali druhou pobočku v Českém Těšíně. Zástupci společnosti Agel věří, že aktivity soukromého sektoru jsou jedním ze způsobů, jak řešit dlouhodobý nedostatek zdravotnického personálu v českých nemocnicích.

Je to paradox, ale zdravotnictví se ocitlo v roli pacienta, který je vzhledem k zanedbané personální politice takřka před kolapsem. Jak naznačují zkušenosti z praxe, záchranu teď může přinést každá sestra, která do oboru nastoupí a bude se mu chtít věnovat.

V Českém Těšíně se na startu nového školního roku do lavic usadilo celkem 56 studentů, kteří nastoupili do čtyřletých oborů zdravotnický asistent a zdravotnické lyceum. Byl mezi nimi i Daniel, kterého na budoucím povolání zdravotníka oslovila možnost práce a komunikace s lidmi.

„Uvažoval jsem taky o obchodní škole, ale nakonec jsem si řekl, že zdravotnictví mi bude víc vyhovovat,“ říká mladý muž, který se jistě dobře vyrovná s drtivou převahou spolužaček ve třídě. „S holkama jsem kámoš,“ dodává s úsměvem klučina, který se těší třeba na studium anatomie.

To jeho kolega Kristián přiznává, že už se začetl do biologie a latiny. Po absolvování zdravotnického lycea by rád pokračovat studiem stomatologie.

Více o tom, co nová Střední zdravotnická škola v Českém Těšíně studentům nabízí, už ovšem napoví její ředitel Vladimír Janus.

„V prostorách Základní školy na ulici Slovenská jsme po úpravách našli kvalitní zázemí pro dvě třídy. Počítáme s tím, že do budoucna budeme vše rozšiřovat. Zájem studentů i jejich rodičů nám totiž ukazuje, že jdeme správnou cestou,“ uvádí ředitel školy, na kterou se hlásilo více než 120 uchazečů.

Vychází přitom také z dosavadního fungování první zdravotnické školy, kterou skupina Agel otevřela loni v Ostravě-Koblově. Na obou školách nyní mají více než 200 studentů.

„Pobočka“ v Českém Těšíně bude mít přínos i pro samotné město, ve kterém je partnerská nemocnice. Mluvit se může de facto o znovuzrození tamního středního zdravotnického školství, a to po více než 40 letech od uzavření původní „zdravky“.

„Věříme, že otevření nové zdravotnické školy bude impulsem pro Nemocnici Český Těšín i pro udržení mladých lidí ve městě,“ přeje si starosta Vít Slováček.

Chce to zvednout prestiž

Podle statistik České asociace sester chybí v současné době v nemocnicích po celé republice až 3 tisíce sester. S podstavem tedy bojují všude. Platí to i pro zdravotnická zařízení skupiny Agel, která má celkem 24 nemocnic v Česku a na Slovensku.

Investice v řádu milionů korun do dvou soukromých středních škol proto vnímá jako zásadní krok z hlediska budoucího rozvoje.

„Otevření vlastní střední zdravotnické školy v Ostravě bylo v loňském roce významnou novinkou v chodu celé skupiny. Je to jedna z našich aktivních odpovědí na personální krizi v českém zdravotnictví. Protože se setkala s velkým zájmem, otevřeli jsme pobočku i v Českém Těšíně,“ vysvětluje Milan Leckéši, předseda představenstva společnosti Agel.

Podle něj se zatím potvrzuje, že záměr je správný. Rozsáhlá síť nemocnic umožňuje propojení vzdělávání s praxí a následné směřování k budoucímu zaměstnání, které si mladí absolventi mohou vybrat v blízkosti svého bydliště.

Bude stávající kapacita škol stačit k pokrytí poptávky po novém personálu? „Každý takový počin vede k posílení personálu v nemocnicích. Snažíme se, aby mladí lidé u nás mohli kvalitně studovat a následně nastoupili do praxe s odpovídajícím platovým ohodnocením i s prestiží,“ odpovídá předseda představenstva.

Právě pozvednutí prestiže považuje za větší výzvu než platové podmínky, které jednotlivé nemocnice vylepšují třeba formou náborových příspěvků.

Na tom, aby zdravotní sestry opravdu zůstávaly v oboru a neutíkaly do obchodních řetězců, musí více zapracovat především stát. „Týká se to také pravomocí sester. Dnes po nich chceme, aby měly vysokoškolské vzdělání, ale pravomoci mají stejné jako před 20 lety,“ upozorňuje Milan Leckéši.

Dosavadní zájem mladých lidí o studium zdravotnických oborů na školách v Ostravě a nově i v Českém Těšíně jej však naplňuje optimismem. „Věřím, že obě školy budou produkovat absolventy, kteří budou dělat čest zdravotnickým oborům,“ uzavírá vrcholný manažer společnosti Agel.

Přestože jsou obě Střední zdravotnické školy soukromého charakteru, školné od studentů nevybírají. Naopak nabízejí prospěchová a zaměstnanecká stipendia. Do budoucna nevylučují možnost rozšíření o studijní program v polském jazyce.

Sdílejte článek