Společnost
10/12/2019 ČTK

Ostravská tragédie krok za krokem. Přehled událostí ve fakultní nemocnici

​Výběr událostí spjatých s dnešní střelbou ve Fakultní nemocnici v Ostravě, která si vyžádala šest obětí.

Časy událostí jsou orientační:

07:19 - V nemocnici se ozvala střelba; později bylo upřesněno, že se střílelo na traumatologické ambulanci. Pachatel činu utekl.

07:24 - Na místě se objevila první policejní hlídka.

08:34 - Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že na místě zemřelo několik lidí. Na místě zasahovaly speciální policejní jednotky včetně Útvaru rychlého nasazení a policejního vrtulníku.

09:01 - Policie uvedla, že střelba má čtyři oběti, podle hejtmana Iva Vondráka (ANO) bylo zemřelých šest.

- Zasedl krizový štáb Ostravy. Kvůli střelbě byla uzavřena i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava.

09:35 - Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že po střelbě v nemocnici zemřeli i dva těžce zranění. Obětí je tedy celkem šest. Babiš zrušil svůj program a zamířil do Ostravy.

- Policie po střelbě posílila dohled nad vybranými cíli (veřejně přístupnými místy, na nichž by mohlo být najednou hodně lidí a nejsou trvale chráněna) po celé republice.

09:58 - Soustrast pozůstalým vyjádřil prezident Miloš Zeman. Poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům a všem, kteří pomáhají. Soustrast vyjádřili i další politici z řad vlády i opozice.

10:06 - Ředitel krajské policie Tomáš Kužel řekl, že pachatel je na útěku. Byl nebezpečný a střílel z krátké ruční zbraně. Policie ale znala jeho jméno, měla popis i státní poznávací značku auta a fotografii.

10:21 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) svolal kvůli střelbě krizový štáb. Na místo neštěstí by měl dorazit večer.

10:29 - Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant řekl, že ve zdravotnickém zařízení zabíjel takzvaný tichý střelec. Mezi mrtvými jsou čtyři muži a dvě ženy, tři další lidé byli zraněni.

10:47 - Oznámeno, že střelec z nemocnice je asi mrtvý, střelil se do hlavy. Policie našla auto podezřelého.

11:13 - Policie potvrdila, že střelec se zastřelil ještě před zásahem policejních jednotek. Muži z Opavska bylo 42 let. Zbraň nedržel legálně a měl trestní minulost.

- Babiš řekl, že při snaze dopadnout pachatele pomáhala policii i matka útočníka. Pachatel činu byl pacientem nemocnice.

12:14 - Mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda řekl, že za oběti a pozůstalé se bude ve středu sloužit mše.

12:21 - Ostravský magistrát oznámil, že město uctí památku obětí zhasnutím všech dominant města. Primátor Tomáš Macura (ANO) kontaktoval Babiše kvůli vyhlášení státního smutku.

13:31 - V souvislosti se střelbou kondoloval slovenský premiér Peter Pellegrini a následně maďarský premiér Viktor Orbán.

14:21 - Babiš v Ostravě uvedl, že na uctění památky obětí se v úterý 17. prosince po republice rozezní sirény. Dodal, že vláda, kraj a město chtějí přispět pozůstalým částkou 300.000 korun.

Sdílejte článek