Společnost
02/02/2017 ČTK

Ostravská univerzita přijme méně studentů, chce se zaměřit na kvalitu výuky

Ostravská univerzita v letošním akademickém roce přijme méně uchazečů o studium.

Zatímco loni univerzita přijala ke studiu 5300 zájemců, letos očekává, že by to mělo být okolo 4500 až 5000. Další dvě veřejné vysoké školy působící v regionu, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) a Slezská univerzita v Opavě, předpokládají, že počet nově přijatých studentů bude přibližně kopírovat loňský rok.

„O Ostravskou univerzitu je dlouhodobý zájem, ze všech veřejných vysokých škol ale přijímáme nejmenší počet studentů, konkrétně v roce 2015 to bylo jen 29 procent. Aktuální demografický vývoj nesvědčí vysokým školám, jelikož každý rok klesají počty maturantů, jak v České republice, tak i pro nás podstatném Slovensku,“ uvedl mluvčí Ostravské univerzity Adam Soustružník.

Rektor univerzity Jan Lata už dříve řekl, že trendem školy není zvyšování počtu studentů. Naopak snahou je přijmout spíše méně studentů a zajistit jim maximálně kvalitní výuku. Univerzita očekává, že letos o ni projeví zájem až okolo 12.000 uchazečů.

Tradičně největší poptávka je mezi studenty po oboru Všeobecného lékařství, kam se loni hlásilo 1200 zájemců, univerzita mohla přijmout ale jen stovku nejlepších. Škole se navíc podařilo akreditovat obor v angličtině. „Jedná se o velice prestižní obor, o který je již nyní zájem ze strany zahraničních studentů z Evropy i mimo ni,“ uvedl Soustružník. Doplnil, že vysoký zájem ale tradičně zůstává například i o pedagogické obory, jazyky či malokapacitní umělecké obory na Fakultě umění. Univerzita chce letos v březnu spustit modernizovaný univerzitní web, který má školu ještě více otevřít uchazečům i veřejnosti.

Nový design webových stránek chystá i Slezská univerzita. „Pro zájemce o studium by se měly stát nejen vizuálně přitažlivějšími, ale zejména uživatelsky přívětivějšími. Naším cílem je optimalizovat stránky tak, aby jednotlivé cílové skupiny získaly veškeré požadované informace, a to v co nejkratším čase,“ řekl mluvčí univerzity Daniel Martínek.

Dodal, že výrazné změny v počtech přijímaných studentů univerzita nechystá. Loni na ni bylo přijato 1731 studentů. „Očekáváme, že ve srovnání s loňským rokem přijmeme do prvních ročníků stejný, popřípadě mírně vyšší počet uchazečů,“ podotkl Martínek. Dlouhodobě největší zájem mají studenti například o obory Lázeňství a turismus, Tvůrčí fotografie či Všeobecná sestra.

Na VŠB-TUO loni nastoupilo 3877 studentů, podle mluvčí Petry Halíkové škola podobný počet očekává i letos, největšímu zájmu se těší obory na Ekonomické fakultě. Díky kroužkům kybernetiky ale roste například i zájem o studijní program Řídící a informační systémy na Fakultě elektrotechniky a informatiky.

„První kolo přihlášek je u nás každý rok do konce dubna, některé fakulty vyhlašují i další kola, takže konečné číslo přihlášených budeme znát nejdříve v létě,“ uvedla Halíková. Univerzita připravila i několik nových studijních programů, mezi nimiž je například i Aplikovaná fyzika. Absolventi tohoto oboru se mohou uplatit v průmyslu například při testování materiálů nebo ve fyzikální diagnostice.

Sdílejte článek